Aj víno má svoje rekordy. O týchto ste vedeli?

Mapovanie svetových NAJ ľudí azda nikdy neomrzí. My sme pre vás zozbierali hneď niekoľko, ktoré súvisia s konzumáciou vína. Minimálne o týchto kuriozitách by ste mali vedieť.

♥ K obdivuhodným rekordom, ktoré sa týkajú konzumácie vína, patrí ochutnávka vybraných druhov vín v španielskom Aranta De Ruerto v roku 2006. Zúčastnilo sa na nej takmer 5100 ľudí.

♥ V pivnici v Juhoafrickej republike, známej pod skratkou KWV, sa môžete aj stratiť. Na jej návštevu si radšej zarezervujte pár dní. Rozprestiera sa totiž na ploche 22 hektárov a disponuje neuveriteľnými 121 miliónmi litrov vína.

♥ Vhodnejšou alternatívou na poznávaciu cestu môže byť pre vás nie príliš vychytená turistická destinácia – Moldavsko. Tu sa pre zmenu nachádza pivnica s najväčším počtom uložených fliaš vína na svete – konkrétne je to až 1,5 milióna kusov.

♥ Najstaršia vínna pivnica sa rozprestiera v Štrasburgu. Jej vznik je datovaný do roka 1472 a ešte stále má zásoby vína.

♥ Keď už víno, tak veru z riadneho pohára. A vo svete nájdeme aj jeden s prívlastkom najväčší. Má naozaj úctyhodné rozmery: 3,87 metra do výšky a 2,04 metra v najširšom mieste. Bol vyrobený z plexiskla na ostrove Malta.

♥ Najväčšiu fľašu na víno majú na svedomí Švajčiari. Vyrobili ju v roku 2014, meria 4,17 metra a jej priemer činí 1,21 metra. Len pre zaujímavosť, zmestí sa do nej viac ako 3000 litrov vína.

♥ V roku 2001 vytvoril rekord v rýchlostnom otváraní vína klasickou vývrtkou istý Alain Dorott z Francúzska. Za jedinú minútu dokázal otvoriť až trinásť fliaš.

♥ V roku 1984 sa vinárstvu Bozzolo Y Perut v Santiagu v Chile podarilo vypestovať najväčší strapec hrozna na sveta. Vážil neuveriteľných 9,4 kilogramov. Tento rekord ostal doposiaľ neprekonaný.

♥ Víno je, čo sa obsahu alkoholu týka, napríklad so slivovicou doslova neporovnateľné. No i tak nájdeme druhy, pri ktorých popíjaní sa vám ľahko zatočí hlava. Ak vám niekto ponúkne pohárik Sherry, prípadne portugalské víno Madeira, hlavne opatrne. Podiel alkoholu v nich je až 20%.

♥ Ďalší rekord súvisí s počtom pohárov držaných človekom v jednej ruke. Britský someliér Philip Osenton ich zvládol uchopiť až 51, čím prekonal rekord 39 pohárov z roku 2007. „Pracoval som v reštaurácii, kde sme mali na starosť sedenie pre 140 hostí. Všetko sme museli pripraviť medzi raňajkami a obedom. Na každé miesto pripadali dva poháre, naučil som sa rozmiestniť aj 280 pohárov vo veľmi krátkom čase,“ prezradil spomínaný šampión na margo netradičného víťazstva.

♥ Titulom najdrahšie víno sveta sa pýši značka Screaming Eagle Cabernet Sauvignon 1992. Na aukcii vín v údolí Napa v roku 2000 bolo vydražené v cene zhruba 500 000 USD. Znalci ho opisujú ako výnimočné a pôsobivé víno s vôňou čiernych ríbezlí a jemného dubového dreva.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.