Ako čo najrýchlejšie odbúrať alkohol z krvi?

Alkohol sa z drinku vstrebáva priamo do tela prostredníctvom žalúdka a následne tenkého čreva. Krvným riečiskom sa taktiež dostáva do mozgu. Strata zábran býva jedným z prvých účinkov alkoholu, ktoré postupne cítime. Presný čas potrebný na vstrebanie alkoholu sa ale u jednotlivcov líši.

Možno ste netušili, že ženy majú vo svojich žalúdkoch a pečeni iba polovičné množstvo alkohol metabolizujúceho enzýmu – alkoholdehydrogenázy. Znášajú ho teda o niečo horšie v porovnaní s mužmi. Rýchlosť, akou sa z krvi odbúra alkohol, je podmienená viacerými faktormi. Svoje zohráva nielen to, či ste jedli a najmä aký druh jedál, ale tiež choroba, užívanie liekov, únava a samozrejme pohlavie. Vo všeobecnosti platí, že alkoholu v tele sa zbavia skôr ľudia, ktorí zvyknú piť pravidelne. Ak potrebujete čo najrýchlejšie odbúrať alkohol z tela, dajte si pozor aj na stres, únavu či pitie na lačno. Len pre zaujímavosť, máme aj konkrétnejšie čísla.

Za takýto čas odbúrate z krvi vybrané druhy alkoholu:
0,5 l piva 10 ° – muž 2,15 hodiny, žena 3,42 hodiny
0,5 l piva 12 ° – muž 2,45 hodiny, žena 4,31 hodiny
0,7 vína – muž 8,38 hodiny, žena 14,16 hodiny
0,5 l destilátu 40% – muž 22,30 hodiny, žena 37,02 hodiny

Takto spálite alkohol rýchlejšie

Poznáte to. Zábava je v plnom prúde, alkohol má v ten večer zelenú, ale na druhý deň vás čakajú pracovné povinnosti. Prezradíme vám zopár rád, vďaka ktorým odbúrate alkohol z krvi rýchlejšie:

  • Pri pití alkoholu nezabúdajte jesť, ideálne pokrmy bohaté na bielkoviny a tuky (mäso, syry, oriešky). Popíjanie alkoholických nápojov spolu s jedlom značne spomalí vstrebávanie alkoholu.
  • Pite po malých dúškoch.
  • Aj fyzická aktivita pomáha pri rýchlejšom odbúravaní alkoholu.
  • Po každom vypitom drinku si naservírujte nealkoholický nápoj.
  • Za jednu hodinu nevypite viac ako jeden alkoholický nápoj.
  • Mnoho ľudí sa domnieva, že rýchlejšie odbúrať alkohol pomôže i káva. To je omyl. Kofeín vás síce nakopne, ale alkohol v krvi po ňom zostáva paradoxne dlhšie.
  • Nepite alkoholické drinky, pokiaľ beriete lieky.

Aby ste mali istotu

Na rýchle stanovenie hladiny alkoholu v krvi podľa dychovej skúšky, slúžia čoraz obľúbenejšie alkohol testery. Uplatnenie nachádzajú napríklad pri kontrole vodičov či firemných zamestnancov zo strany nadriadených. Alkohol testery sú už pomerne častou pomôckou v slovenských domácnostiach. Vo Francúzsku musia byť dokonca povinnou súčasťou výbavy do auta. Ako vlastne fungujú? Alkohol testery majú polovodičový senzor, ktorý zaisťuje meranie. Výsledky spracováva a vyhodnocuje mikroprocesor. Je dôležité, aby ste do alkohol testeru dýchali najskôr tridsať minút po požití alkoholu. Akonáhle doň dýchnete skôr, výsledok nemusí byť objektívny. Iným spôsobom zistenia, či už si môžete sadnúť za volant, je tzv. alkoholová kalkulačka. Zadáte do nej vaše pohlavie, váhu, alkohol, ktorý ste pili a časové rozmedzie, v ktorom ste pili. Na výpočet rýchlosti odbúravania alkoholu z krvi slúžia aj mobilné aplikácie.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.