4 nápady na originálne stojany na víno

Máte radi víno a často sa u vás nájde aj niekoľko fliaš? Možno ste si na ne dokonca kúpili aj chladničku. Stále to však nestačí a chceli by ste ich nejako originálne uskladniť? Stojany na víno sa teraz dajú kúpiť už naozaj rôzne a v niekoľkých cenových kategóriách. Ak však radi tvoríte a máte kreatívnu dušu, môžete si skúsiť stojan na víno vytvoriť aj sami.

4 nápady na originálne a zaujímavé stojany na víno

Pripravili sme pre vás niekoľko nápadov, ako si vyrobiť originálny stojan na víno a vystaviť tak napríklad aj staršie ročníky na obdiv. Väčšina vás vyjde naozaj lacno a budete pritom potrebovať len veci, ktoré sa vám možno povaľujú na povale či na záhrade. Poďme sa teda do toho pustiť.

Stojan na víno zo starých paliet

Váľajú sa vám na záhrade či na povale staré drevené bedničky? Čo takto využiť ich ako stojan na víno? Ak majú vhodnú hĺbku a výšku, stačí ich naplniť fľašami vína a naskladať ich buď naležato, alebo na výšku. V prípade, že máde bedničiek viac, môžete ich naskladať pekne vedľa seba, prípadne aj na seba. Ide o naozaj jednoduchý a skladný systém pre vaše vína či šampanské.

TIP: Ak máte staré bedne, prebrúste ich povrch, prípadne ich natrite lakom či farebným náterom. Zaberie vám to len chvíľu, no bude to stáť za to.

Drevený stojan na víno

Viete si zohnať drevené priečky či hranoly? Ich správnym použitím viete získať vhodný priestor na uskladnenie vášho alkoholu. Jednotlivé priečky a hranoly stačí iba pospájať pomocou šróbov tak, aby vám vznikol dostatočný priestor na fľaše.

Podľa toho, ako veľký chcete stojan mať, prípadne, koľko fliaš sa doň má zmestiť, si viete vytvoriť návrh, podľa ktorého keď budete postupovať, vytvoríte si jednoduchý stojan na víno. Samotné priečky viete upraviť podľa toho, akej farby ich chcete, prípadne, či má drevo vyzerať staro, alebo ho natriete lakom.

TIP: V prípade, že chcete stojan zavesiť na stenu, zvoľte vhodné kotviace prvky, aby sa vám nestalo, že sa vám celá konštrukcia zosype na zem.

Kombinácie materiálov

Podobne, ako sa vyrába vyššie spomenutý drevený stojan, si viete vyrobiť aj ďalšie originálne stojany, a to pomocou kombinácie rôznych materiálov. Ak sa vám to hodí do interiéru či exteriéru, môžete skúsiť kombinovať drevené hranoly s plechovými lištami, prípadne s drôtom či so sklom.

TIP: Pri skle však buďte opatrní, aby sa nepoškodilo či neprasklo. Treba s ním narábať opatrne a dávať si aj pri samotnom vkladaní vína väčší pozor.

Stojan na víno z paliet a drôtov

Ďalšou možnosťou, ako uložiť vaše vína, je použiť nepotrebné palety, resp. ich časti, a k tomu drôty. Dosky, z ktorých sa palety skladajú, rozdeľte a vytvorte z nich jednoduchú konštrukciu. Následne na ne pripevnite drôty, ktoré budú zachytávať fľaše a stanú sa tak nosnou časťou celej konštrukcie.

TIP: Tento spôsob je troška pracnejší. Musíte nájsť pomerne pevné drôty a takisto vymyslieť vhodný spôsob ukotvenia. Drôty musia byť k doskám poriadne pripevnené a musia byť dostatočne pevné, aby víno udržali.

Na čo si pri tvorbe stojanu na víno dávať pozor

Každý stojan na víno musí byť stabilný a pevný. Nechcete predsa, aby vám víno popadalo a rozbilo sa. Hlavným kritériom je teda pevná konštrukcia, vďaka ktorej víno ostane na svojom mieste.

Aby ste dosiahli potrebnú stabilitu, vhodné je zamerať sa na kovové a drevené materiály. Ostatné už je na vašej fantázií. Uskladniť si fľaše od vína viete napríklad aj v starom sude či v nepotrebných hudobných nástrojoch. Všetko závisí od toho, čo nájdete vo vašom okolí, prípadne, koľko času a financií ste do toho ochotní investovať.

Dúfame, že sme vám pomohli načerpať inšpiráciu a vyrobíte si tak zaujímavý kúsok, ktorý ozvláštni váš interiér či exteriér. Dajte nám potom vedieť, ako dopadli vaše výtvory.

TIP: Prečítajte si zaujímavý článok aké znalosti o pití alkoholu patria k spoločenskému bontónu a pravidlám, ktoré by mal vo vlastnom záujme ovládať každý človek

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.