Anjelský podiel

Alkohol je metla ľudstva, ale iba ak neviete, ako na to. Ozajstní fajnšmekri ho nepijú preto, aby sa „opili“, opustili svoje telo a vypli myseľ – práve naopak. Vedome sa opájajú vycibrenou chuťou vysoko kvalitného destilátu. Pitie takéhoto alkoholu sa tak stáva takmer rituálom a je spojené s určitým statusom a úrovňou dotyčného. Predsa len, mať doma zbierku vyzretých škótskych single maltiek, to si nemôže dovoliť len tak hocikto.  A keď už si to dovoliť môžete, je dobré sa v nich aj vyznať.

Škótska single malt whisky spravidla pochádza z regiónov Lowland, Highland, Speyside a Islands. Single malt znamená, že je jednosladová, teda bola vyrobená zo sladu jačmeňa typickou kotlíkovou destiláciou jednej pálenice. Región vám zas napovie niečo o jej chuti – Lowlandské whisky bývajú chuťovo ľahšie a sviežejšie, Higlandské zasa chuťovo rozvinutejšie s ovocnými podtónmi, z regiónu Speyside sú veľmi bohaté, ba priam až korenisté a pri whisky z Islands sa môžete stretnúť s veľmi zadymenými až suchými variáciami chutí.

Po destilácii musí whisky zrieť – a pravá škótska jedine v dubových sudoch. Dĺžka času, ktorý tam strávi, obvykle ovplyvňuje jej výslednú chuť a takisto aj cenu. Menej ľudí však vie, že s tým súvisí aj množstvo, ktoré v sude po dozretí ostane. Dubové drevo je totiž „priepustné“ a dýcha. Už pri jeho naplnení toto smädné drevo vypije až 5% tekutiny. Tam sa však nezastaví. Ďalšie 2% tekutiny sa vyparia za každý rok zretia. Nie je teda prekvapením, že sud s 15-ročnou whisky je už  takmer poloprázdny.

Škóti na tento fenomén vymysleli pojem „Angel’s share”, teda anjelský podiel. Pod týmto názvom sa skrýva krásna predstava lietajúcich bytostí, ktoré sa vznášajú nad sudmi s whisky a inhalujú unikajúce výpary.  Veselo potom držia ochrannú ruku nad Škótskom a jeho obyvatelia a najmä majitelia páleníc sa tak aspoň utešujú, že vyparená liehovina nevyšla navnivoč.

Skvelý film s týmto názvom natočil v roku 2012 britský režisér Ken Loach. Je o podivnej partičke odsúdených na verejnoprospešné práce, ktorá sa rozhodne zobrať osud do vlastných rúk a ukradnúť vzácnu whisky v hodnote milióna libier. Otvorte si k tomu napríklad 15-ročný Glenlivet z našej ponuky a o zábavu na večer máte postarané.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.