Chivas Regal – výnimočná blended whisky

Chivas Regal si vydobila miesto na výslní v rebríčkoch svetovo najpredávanejších whisky. Je to škótska whisky, ktorá sa na nič nehrá a k svojmu pôvodu – “blendovaniu”, sa hrdo priznáva, pretože blendovať je lepšie – ako v živote, tak aj pri whisky. 

Na úvod

Základný rad produktov tejto značky pozostáva zo štyroch whisky, ktoré zreli od 12 až po 18 rokov. Každá z nich má svoje špecifiká a je niečím iná, výnimočná. Podrobnejší rozbor každej z nich nám pomohol pripraviť priamo ambasádor značky Chivas – Jakub Opálek. AK vás zaujímajú ďalšie informácie zo sveta whisky, pozrite sa na náš blog v kategórii whisky.

CHIVAS REGAL 12Y

Táto whisky je jemná, avšak jej chuť je bohatá a inšpirovala sa štýlom prvých blended whisky bratov Chivasovcov. Jedná sa o najpredávanejšiu blended whisky na svete v kategórii škótskych whisky starších ako 12 rokov a tvorí ju vyše 40 single malts. Z nich je typická práve tá z pálenice Strathisla. 

Každý z viac ako 40 blendov je dôkladne vyberaný tak, aby správnym spôsobom dopĺňal chuť whisky. Patria medzi nich najlepšie single malt whisky zo Škótska a vybrané obilné whisky, ktoré sa používajú na obohatenie chutí. Každá kvapka tejto whisky zrela v dubových sudoch viac ako 12 rokov a práve 12ka je najpredávanejšou a najobľúbenejšou whisky z portfólia Chivas Regal. Srdce tohto blendu tvorí single malt z domovskej destilérie Chivas Regal – destilérie Strathisla, ktorá je najstaršia stále pôsobiaca destiléria v oblasti Speyside v Škótsku.

Chivas Regal 12 sa teší priazni fanúšikov kvalitného pitia už viac ako 70 rokov a predáva sa vo viac ako 150 krajinách sveta. 

Výzor, vôňa a chuť:
V prvom momente nás zaujme sýta tmavojantárová farba. Vo vôni aromatické spojenie medu, záhradného ovocia a divokých bylín sa preklápa do bohatej chuti medu, vanilky a zrelých jabĺk s tónmi lieskovcov a karamelu. Dochuť je bohatá a dlhá.


CHIVAS REGAL EXTRA

Chivas regal extra

Slovíčko EXTRA odkazuje na extra sudy a tým pádom aj extra chuť. Chivas Regal Extra je starším súrodencom klasickej Chivas 12 a nosí číslo 13. Teda whisky zrela minimálne 13 rokov a selektívne vybrané single malty z tohto blendu dozrievajú v sudoch po Sherry typu Oloroso. To zaručuje výnimočne bohatú a špeciálnu chuť. 

Práve Sherry sudy sú typické tým, že dodávajú whisky jemnú nasládlosť spojenú s korenistejším záverom, a tak by sme mohli charakterizovať aj Chivas Regal Extra.

Výzor, vôňa a chuť:
Tmavojantárová farba s teplým odleskom, vo vôni harmónia zrelých hrušiek, žltého melónu a škorice sa spája so sladkou chuťou karamelizovaných hrušiek, melónu a zázvoru s tónom mandlí v pozadí. Dochuť je bohatá a dlhá s miernou ostrosťou zázvoru.


CHIVAS REGAL XV

chivas regal 15

Whisky s výrazne iskrivou chuťou pre každý okamih, čo stojí za to osláviť. Aby sa dosiahla tá správna chuť, whisky selektívne dozrieva v špeciálnych sudoch Grande Champagne Cognac, v ktorých predtým dozrieval francúzsky koňak.

Chivas Regal XV je 15 ročný iskrivý výnimočný blend a zaujme už na prvý pohľad. Zlatá farba nám napovedá, že sa jedná o niečo naozaj špeciálne. Selektívne vybrané whisky z tohto blendu dozrievali vo veľmi vzácnych sudoch Grande Champagne Cognac po koňaku. Na tento luxusný, jedinečný a slávnostný prípitok sa oplatí počkať 15 rokov. 

Jakub Opalek – Ambassador pre Chivas Regal Slovensko

Výzor, vôňa a chuť:
Kombinovanie kvalitných zložiek vedie k neuveriteľnému výsledku – whisky s teplým jantárovým nádychom s intenzívnym zlatým odleskom. Vo vôni spojenie sladkých karamelizovaných jabĺčok, domáceho pomarančového džemu, medu a škorice, v chuti jemne sladkasté tóny jabĺk so zamatovou textúrou marhúľ, dochuť je bohatá a jemná s miernym náznakom vanilky.


CHIVAS REGAL 18Y

CHIVAS REGAL 18

Chivas Regal 18 years old má podtitul Gold Signature (zlatý podpis) of Colin Scott. Jedná sa totiž o prvú whisky, ktorú vytvoril súčasný master blender značky Chivas Regal – Colin Scott.

Chivas Regal 18 nie je len o 6 rokov staršia 12-ka, jedná sa o kompletne novú receptúru. Na jej výrobu bolo starostlivo vybraných viac ako 20 vzácnych single malt whisky spolu s obilnými whisky. Ich presná kombinácia sa dá označiť aj ako umelecké dielo. Srdce tejto whisky tvorí single malt z destilérie Strathisla a jej telo zasa dotvára single malt z jednej z najoceňovanejších destilérii – Longmorn.

Tým, že v tejto whisky nenájdeme mladšiu ako 18 ročnú whisky sa jedná o naozaj veľmi vyzretú a komplexnú chuť. Colin Scott dokáže nájsť v každej kvapke tohto umeleckého diela 85 rôznych tónov. To svedčí o tom, že táto whisky je neuveriteľne mnohovrstvová a poteší široké spektrum milovníkov kvalitných destilátov. Modrá farba na etikete symbolizuje a odkazuje na bohatstvo chutí, ktoré táto whisky v sebe skrýva. Je určená pre všetkých milovníkov kvalitného pitia, ktorí chcú naozaj preskúmať hĺbku chutí.

Okrem iného Chivas Regal 18 má za sebou množstvo ocenení ako aj napríklad World´s Best Blended Scotch Whisky (svetová najlepšia miešaná škótska whisky) z roku 2014.

Jakub Opalek – Ambassador pre Chivas Regal Slovensko

Výzor, vôňa a chuť:
Intenzívna farba vychádzajúceho slnka nám vopred napovedá neopakovateľný zážitok. Vo vôni mnohovrstvové spojenie sušeného ovocia, maslového karamelu a horkosti čokolády. Chuť je jemná, dominuje v nej výrazne sladká chuť pomarančov, lúčnych kvetov a škorice, ktorá kontrastuje s horkou čokoládou s veľmi miernym náznakom dymu. Dochuť je hrejivá a mimoriadne dlhá.


Viac zaujímavostí nájdete na našom blogu.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.