Chutný punč zahreje a navodí tú pravú vianočnú atmosféru

Varené víno, grog, ale i punč. Trojica nápojov, bez ktorých si zimné večery pod dekou nedokážeme predstaviť. My sa však zameriame na punč, pretože s ním je spojených hneď niekoľko zaujímavostí a receptov.

Možno vás prekvapí, že obľúbený nápoj, ktorý sa do Európy dostal v 17. storočí, má pôvod v Indii. Samotný názov je odvodený od hindského výrazu „panča“, čiže päť. Presne toľko bývalo pôvodných ingrediencií na výrobu punču. Okrem alkoholu sa do neho pridávala voda, cukor, citrón a korenie.

Ako chutí najlepšie?

To je ťažká otázka. Receptov na punč totiž existuje veľa. Inak sa pripravuje v Spojených štátoch, inak v Británii alebo v Strednej Európe. Niekde sa punč podáva studený, inde naopak teplý, napríklad ako aj u nás. V našich končinách sa dobrý punč nezaobíde bez červeného vína a rumu.
Pokiaľ máte chuť na silnejší punč, pridajte doň práve viac rumu. Preferujete sladšie verzie? V tom prípade použite polosladké alebo sladké víno, no kľudne punč oslaďte väčším množstvom cukru.

Klasika, ktorá nesklame

Na 4 porcie domáceho punču budete potrebovať:
* 1l červeného vína
* 400 ml čierneho čaju
* 150 ml rumu
* citrón
* celú škoricu
* kúsky klinčekov
* ovocie podľa chuti (jablká, citrusy, ananás)
* cukor

Takýto je postup:

Do kastrólika nalejte víno a čaj, spolu pomaly ohrievajte. Pridajte citrónové plátky a škoricu, aby čo najdlhšie uvoľňovali chuť aj arómu do pripravovaného nápoja. Medzitým si do vopred nahriatych pohárov pripravte rum a nakrájané kúsky ovocia. Akonáhle bude obsah v kastróliku dobre prehriaty, prelejte ho cez sitko do pohára, kde naň čaká rum spoločne s ovocím. Na záver ozdobte plátkom citrusu či iného ovocia a ľubovoľne doslaďte.

Vyskúšajte rôzne obmeny

Mandarínkový punč

Budete potrebovať:
* 2 dl bieleho vína
* 1 dcl jablčného džúsu
* 8 ks mandarínok
* 2 ks klinčekov
* 2 lyžice cukru (alternatívneho sladidla)
* 1 celú škoricu

Takýto je postup:

Mandarínky ošúpte, vymačkajte z nich šťavu a nalejte do hrnca. Pridajte biele víno, jablčný džús, škoricu, klinčeky a cukor (respektíve iné sladidlo). Spolu priveďte takmer do varu, následne dajte preč zo sporáka, nalejte do šálok a tie ozdobte plátkom mandarínky.

Jablčný punč

Chuťovo zaujímavý jablčný punč získate zmiešaním 350 ml červeného vína, toho istého množstva jablčného džúsu a šiestich lyžičiek cukru. Do vína pridajte plátky umytého citróna. Zmes ohrejte v hrnci, prisypte zmes vybraného korenia a nechajte desať minút lúhovať. Medzitým očistite jabĺčka, nakrájajte ich bez jadierok na plátky, vložte do pohárov a na záver zalejte hotovým punčom.

Vanilkový punč

Výbornou obmenou je vanilkový punč. Ten si okamžite zamilujú hlavne čuchové zmysly. Vôňa vanilky je výnimočná a málokto jej odolá. Postup sa zhoduje s predchádzajúcim receptom, no miesto jabĺčok vložte do pohárov pomaranč pokrájaný na mesiačiky. Počas varenia pridajte do vína vanilku. Dostanete skvelý drink, ktorý vás zahreje, rozvonia celú miestnosť a ešte aj výborne chutí.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.