Čo na opicu? 6 tipov, ako ju prekonať

Pitie alkoholu sa zdá ako dobrý nápad zvyčajne až dovtedy, pokiaľ sa na druhý deň ráno nezobudíte s opicou. Nie každý ale trpí rovnako.

Opica závisí od mnohých faktorov, akými sú napríklad vek či stavba tela. Prečo je tomu tak a aké sú výskumne overené spôsoby na jej prekonanie, zistíte v tomto článku.

Čo je to “opica” a aké sú jej symptómy?

“Opica” je zvyčajne to, čo nasleduje na druhý deň ráno po poriadnom žúre. Líši sa od človeka ku človeku. To znamená, že niekomu stačí vypiť málo (len 1-2 poháriky), iní vypijú aj pol litra fľaše a nie je im nič.

Ako zistíte, že ňou trpíte? Zvyčajne sa prejavuje bolesťou hlavy, stratou chuti do jedla, žalúdočnou nevoľnosťou, únavou, typickým suchom v ústach či smädom.

Taktiež môže spôsobiť ťažkosti so sústredením, podráždenosť a citlivosť na svetlo. Preto sa jej vyvarujte, najmä ak plánujete aktívny deň.

Čo je príčinou?

Hlavnou príčinou jej vzniku sú toxické látky, ktoré sa uvoľňujú, keď telo spracováva etanol (alkohol). Alkohol sa prostredníctvom enzýmu (alkoholdehydrogenáza) premení na acetaldehyd a ďalším enzýmom (acetaldehyddehydrogenáza) na acetón. Práve acetaldehyd je príčinou vzniku nevoľnosti, zvracania a všetkých nepríjemností spojených s opicou.

Alkohol má za následok tiež blokovanie účinku antidiuretického hormónu (ADH). Ten sa produkuje v ľudskom mozgu, pôsobí v obličkách a bráni nadmernej strate tekutín. Pitie alkoholu ho vyradí, čo vedie k dehydratácii. Potom nezáleží na množstve vypitého alkoholu, k dehydratácii prosto dôjde. Možno to poznáte, že aj po tom, čo vypijete 4 pivá, stále máte sucho v ústach a cítite smäd. Ste jednoducho dehydrovaný.

Následne viac močíte a z tela tak dochádza k vylučovaniu viacerých vitamínov či minerálov. Čo taktiež prispieva k objaveniu sa príznakov opice.

Alkohol prispieva k celkovému rozvratu vnútorného prostredia a tiež znižuje aj hladinu krvného cukru (hypoglykémia).

Všetky tieto dôsledky pitia alkoholu (vznik acetaldehydu, hypoglykémia, dehydratácia a rozvrat vnútorného prostredia) majú za následok vznik opice.

Ako prekonať opicu?

Nepochybne existuje množstvo tzv. osvedčených rád, ako sa jej zbaviť, či už ide o rôzne ľudové múdrosti, alebo rady z internetu. Väčšina z nich sa však zakladá na polopravdách či mýtoch a má svoje limity.

Poďme sa spoločne pozrieť na rady, ktoré sú vedecky overené a podložené.

Úplne najlepším spôsobom, ako zabrániť opici, je úplná abstinencia alebo striedmosť.

Existujú ale aj ľudia, ktorí môžu vypiť čokoľvek a opicu mať nebudú (výskumom sa potvrdilo, že ich je okolo 23%). Potom sú aj takí, čo si dajú len malé množstvo (1-2 poháriky) a na druhý deň sa zobudia s opicou.

Našťastie existujú spôsoby, ako sa vyvarovať či zmierniť príznaky opice, ak to s alkoholom predsa len preženiete.

6 vedecky overených spôsobov, ako prekonať opicu a cítiť sa dobre

Nikdy nepite alkohol na prázdny žalúdok

Nejde len o to, že ak ste hladní, ľahšie sa opijete. Pitie nalačno alebo na prázdny žalúdok môže skutočne zvýšiť riziko vzniku príznakov tzv. opice. Preto zvyčajne pri “koštovkách” vína máte k dispozícii aj bohaté občerstvenie.

Zvoľte správny alkoholický nápoj

Je rozdiel medzi alkoholom vo všeobecnosti. Niektoré alkoholické nápoje môžu ľahšie vyvolať opicu ako iné. Dôvodom je prítomnosť kongenérov. Sú to látky, ktoré vznikajú ako vedľajšie produkty výroby alkoholu. Keďže alkohol vzniká chemickým procesom – kvasením, tvoria sa spolu s ním aj kongenéry.

Je známe, že alkohol s vysokým obsahom kongenérov zvyšuje intenzitu opice. Sú to najmä nápoje ako whiskey (najmä bourbon whiskey), koňak či tequila.

Na druhej strane bezfarebné nápoje ako vodka, gin a rum majú nízku hladinu kongenérov. Vodka v skutočnosti neobsahuje takmer žiadne kongenéry. To znamená, že minimalizujú vyvolanie opice.

Ak o sebe viete, že ste náchylnejší k jej vzniku, radšej zvoľte biely alkohol, napr. vodku. Môže sa stať, že sa nasledujúce ráno zobudíte bez nej. I keď zaručiť vám to nemôže nikto.

Doprajte si výdatné raňajky

Hlavným dôvodom je, že dobré raňajky môžu pomôcť udržať hladinu cukru v krvi.
Nízka hladina cukru v krvi môže tiež prispieť k niektorým symptómom opice, ako je nevoľnosť, únava a slabosť.

Zdravé raňajky môžu pomôcť doplniť dôležité vitamíny a minerály, ktoré sa vyčerpali nadmerným príjmom alkoholu.

Z toho vyplýva, že konzumácia výživných, vyvážených a výdatných raňajok ráno po pití alkoholu môže pomôcť znížiť príznaky opice, udrží hladinu cukru v krvi a doplníte si nimi dôležité vitamíny a minerály.

Dostatok spánku

Možno si poviete, že jeden pohár vína na dobrú noc nezaškodí. Nízke až stredné množstvá alkoholu naozaj môžu spočiatku podporovať spánok. Avšak ďalšie štúdie dokazujú, že vyššie dávky a chronické užívanie alkoholu v konečnom dôsledku spánok narušuje.

Hoci nedostatok spánku opicu nevyvolá, môže ju zhoršiť. Týka sa to najmä jej sprievodných symptómov, akými sú bolesti hlavy, únava či podráždenosť.
Doprajte si dostatok spánku a umožnite telu regenerovať sa. Pomáha to k zmierneniu opice.

Pite veľa tekutín

Dehydratácia sa nepovažuje za hlavnú príčinu opice, ale prispieva k objaveniu jej symptómov.

Ako už bolo spomínané, alkohol vedie k blokovaniu antidiuretického hormónu, čoho následkom ja vyššia produkcia moču. To vedie k strate kvapalín a elektrolytov, ktoré sú potrebné pre normálne fungovanie tela.

Po druhé, nadmerné množstvo alkoholu môže vyvolať zvracanie, čo vedie k ešte ďalšej strate kvapalín a elektrolytov.

Našťastie sa dá dehydratácii veľmi ľahko vyhnúť. A to len tým, že budete piť dostatok vody.

Keď pijete alkohol, dobrým pravidlom je striedať alkoholické nápoje s pohármi vody. A zároveň vypiť aspoň jeden veľký pohár vody pred spaním.

Zvýšenie príjmu vody môže pomôcť zmierniť niektoré príznaky opice a dokonca im zabrániť.

A čo tzv. “vyprošťovák” – ďalší drink?

Hoci ide o radu do značnej miery založenú na mýte, existujú určité dôkazy podporujúce tvrdenie, že alkoholický nápoj na druhý deň ráno môže zmierniť príznaky opice.

Je to preto, že alkohol mení spôsob, akým sa v tele spracováva metanol, chemická látka, ktorá sa nachádza v malých množstvách práve v alkoholických nápojoch.

Keď pijete alkohol, metanol sa premieňa na formaldehyd, toxickú zlúčeninu, ktorá môže byť príčinou niektorých symptómov opice.

Avšak pitie etanolu (alkoholu), keď máte opicu, môže zastaviť túto premenu a zabrániť tak tvorbe formaldehydu. Informujú o tom viaceré štúdie. Namiesto toho sa potom metanol z tela bezpečne vylučuje.

Táto metóda sa však neodporúča. Môže totiž viesť k vývoju nezdravých návykov a závislosti od alkoholu.

Majte na pamäti, že všetky uvedené výskumy majú svoje limity. Je potrebné vykonať ďalšie štúdie na vyvrátenie či potvrdenie účinkov jednotlivých doplnkov pri znižovaní príznakov opice.

Záver

Po nadmernej konzumácii alkoholu a preventívne aj pred ňou nezabudnite dodržiavať uvedené odporúčania. Môže vám to pomôcť zabrániť nepríjemnej opici či aspoň zmierniť jej príznaky.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.