História ginu

Od svojich skorých začiatkov v stredoveku prešiel gin vývojom od bylinkového lieku až do svojej dnešnej komerčnej podoby, ktorú si tak radi vychutnávame v kokteiloch. Nižšie vám predstavíme príbeh ginu od počiatkov, cez kokteilové parties, prohibíciu až po fľaše ukrývajúce borievkovú kvalitu.

Originálna chuť ginu pochádza z borievok (Juniperus communis), z čoho je v podstate odvodený aj názov gin. Po francúzsky sa borievka povie genièvre a po holandsky jenever.

Práve holandský alkohol z borievok Jenever sa mnohokrát považuje za jeden z prvých ginov, ale nenechajte sa pomýliť. Jenever, pôvodne liek, no nazývaný aj “holandská odvaha” a v 16. storočí veľmi populárny medzi vojakmi, sa vyrába iným destilačným procesom.

Až 17. storočie sa považuje za vznik ginu, keď britský kráľ William spopularizoval tento alkohol. Od svojej súčasnej podoby mal ďaleko, chutil surovo a často nebol dochucovaný borievkami ale terpentínom.

Popularita naprieč celým kráľovstvom nadobudla šialené rozmery, po tom čo vláda povolila destiláciu bez licencie a zdvihla dovozné clo na iné druhy alkoholu. Za éry nazývanej „Ginové šialenstvo“ vznikali tisícky obchodov s ginom vyrobeným z obilia nižšej kvality nevhodného na výrobu piva. Dôsledky vo forme sociálnych a ekonomických problémov nenechali na seba dlho čakať.

Aby britská vláda zabránila predaju nekvalitného ginu, tak v 19. storočí predstavila nie jeden, ale dva zákony regulujúce jeho predaj. Práve vďaka regulácii sa gin postupne rozvinul do chuti a jemnosti, akú poznáme dnes.

Gin triumfoval na začiatku 20. storočia počas éry kokteil partys, keď si britská a americká smotánka vypĺňala kokteilami voľný čas medzi čajom o piatej a večerou. Približne v tomto období vznikol jeden z najznámejších a najpopulárnejších kokteilov z ginu – Martini.

Do roku 1951 registrovala asociácia Bartenders’ Guild ďalších 7000 kokteilov! Kokteilovým dňom nie je koniec ani dnes – moderní barmani alebo aj „mixológovia“ experimentujú s často exotickým chuťami a netradičnými kombináciami a ponúkajú chuťovým bunkám doteraz nepoznané zážitky.

Či už radi experimentujete alebo ste gin tonikový klasik, kvalitný gin patrí do povinnej výbavy každého domáceho baru už viac ako polstoročia.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.