Írska whiskey Jameson: Čo by ste o nej mal vedieť.

Trikrát destilovaná a výnimočne jemná írska whiskey. S týmto označením sa stretnete, keď sa budete pýtať na whiskey značky Jameson.

Aká značka to vlastne je? Kto za ňou stojí? Aké produkty vás ako zákazníkov môžu nadchnúť?

 

Ako sa rodí írska whiskey

Predvedieme si to na originálnej írskej whiskey Jameson Original. Táto miešaná whiskey má rozmanitú a výnimočne jemnú chuť. Je trikrát destilovaná a v sudoch dozrieva najmenej 4 roky. Má ľahkú kvetinovú vôňu, ktorá sa mieša s korenistou a s jemnými sladkými tónmi. Chuť má jemnú, s korenistými, orechovými a vanilkovými tónmi s náznakom sladkej višne.

jameson írska whiskey

 

Zrod írskej whiskey Jameson

V roku 1780 si kúpil John Jameson v Dubline liehovar. Začal tu vyrábať svoju neobyčajne jemnú whiskey. Nepretržite kontroloval kvalitu každého dúšku.

V minulosti sa tam destilovala táto írska whiskey na Bow Street, dnes je celá produkcia presťahovaná do mesta Cork. Na pôvodnom mieste ostala expozícia starej distilérie.

Vznik Jameson Caskmates

Pri poháriku sa hlavný liehovarník spoločnosti Jameson dohodli s hlavným pivovarníkom z miestneho írskeho pivovaru, že vyskúšajú poslať do pivovaru niekoľko Jameson sudov a uskladnia doň tmavé pivo.

 

Keď sa mali vrátiť sudy naspäť do spoločnosti Jameson, hlavný liehovarník v tom uvidel príležitosť experimentovať. Sudy po tmavom pive naplnil Jameson whiskey. Vznikla tak whiskey Jameson Caskmates.

 

Whiskey Jameson Caskmates si zachováva výnimočnú jemnosť trikrát destilovanej whiskey a zároveň dostáva originálnu chuť. Jemné náznaky chmeľu, kávy a kakaa dokazujú, že si táto whiskey dokonalo sadla s tmavým pivom.

 

V úvode cítiť jablká, hrušky, limetkovú kôru a akoby čerstvo pokosené seno. Neskôr sa objavia koreniny ako zelený čaj, lieskový oriešok či dokonca mliečna čokoláda. Popri tom pretrváva chuť chmeľu spojená s náznakom pripáleného dreva a kakaa. Samozrejme, nechýba sladkastá chuť miešanej whiskey a karamelu.

jameson caskmates

Jameson a jeho whiskey rodinka

Jameson Original a Jameson Caskmates sme s už spomenuli. Tieto dve whiskey však nie sú tým jediným, čo sa podarilo spoločnosti Jameson vytvoriť. Majú toho v ponuke omnoho viac a verte, že je čo ochutnávať.

Jameson Crested

Pri výrobe whiskey Jameson Crested sa používa surový, nesladový jačmeň. Zvyčajne sa destiluje trikrát ako bežná Jameson whiskey, čím sa zaručí dokonalá kvalita produktu.

Chuťou sa od základnej whiskey Jameson odlišuje tým, že má plnšiu a bohatšiu chuť. Je to taká menej známa špecialita. Whiskey je prevoňaná višňami a orechami s príchuťou medu. V závere je krásne sladká a s náznakom korenia.

jameson crested

Jameson Blender´s Dog

Určite stojí za to ochutnať aj Jameson Blender´s Dog whiskey. Výborne vyvážená chuť s rovnováhou dreva a času. Chuťovo vás nadchne karamelová sladkosť a korenie. Táto whiskey zreje v sudoch po bourbone a višniach. Má svetlú zlatistú farbu a cítiť v nej ovocie a jablká.

Jameson Blender´s Dog

Jameson Cooper´s Croze

Znalosti pri výrobe Jameson Cooper´s Croze whiskey si odovdzáva už cez 5 generácií. Nesie si vanilkovú sladkosť, bohatú chuť ovocia, korenia a nepopierateľný nádych duba. Odráža rovnováhu medzi rastlinnými a korenistými tónmi. Má svetlú zlatistú farbu a jemné tóny kvetov.

Jameson Cooper´s Croze

Jameson Bold

Whiskey Jameson Bold je jedna z intenzívnych whiskey. Má zlatožltú farbu a vôňu po červenom jablku, mede a vanilke. Zároveň má výrazný korenený charakter. Spočiatku v nej cítiť sladkosť, ktorá sa strieda s korenistou chuťou a tónmi jačmeňa a pečeného jablka.

Jameson Bold

Jameson Lively

Chuť whiskey Jameson Lively ponúka kvetinové tóny v kombinácii s citrusmi, ktoré vyrovnávajú jej sladkosť a náznak chilli. Vôňu má krásne kvetinovú a škoricovú s tónmi tureckého medu a čerstvej borovice. V závere cítiť náznaky sladkého drievka a hnedého cukru.

Jameson Lively

Jameson Round

Kľúčovým faktorom pre whiskey Jameson Round je drevo a výrazné tóny opálených drevených sudov. Na jazyku pocítite harmóniu rôznych chutí. Sladká vanilka a čerstvo upečené koláče sa striedajú náznakom tabaku a finišujú zázvorom a opáleným dubovým drevom.

Jameson Round

Jameson Black Barrel

Trikrát destilovaná whiskey Jameson Black Barrel zreje v sudoch po bourbone a višniach. Prináša jemnosť whiskey Jameson Original, no oproti nej má intenzívnejšiu chuť korenia, ktorú dopĺňajú orechové tóny a vanilková sladkosť. Zrenie v sudoch po sherry pridáva whiskey ovocnú chuť.

Jameson Black Barrel

Jameson Distiller´s Safe

Jemná sladkosť s tónmi marhule, škorice a melónu, to je whiskey Jameson Distiller´s Safe. Má jemnú zlatistú farbu a patrí do unikátnej série, ktorá vznikla ako pocta a oslava tohto remesla. V chuti sa okrem ovocia a škorice dočkáte aj sladkého jačmeňa a karamelu.

Jameson Distiller´s Safe

Ďalší členovia whiskey rodiny Jameson

Okrem vyššie spomínaných whiskey majú v zásobe aj produkty, ktoré nie vždy dostať v obchodoch, prípadne sú dostupné len v mestách ako Dublin či Cork.

Jednou z takých je napríklad Jameson Distillery Reserve. Írska whiskey zrejúca 12 rokov, ktorú nájdete len v spomínaných dvoch mestách.

Jameson Distillery Reserve

S Jameson Gold ste sa donedávna mohli stretnúť len na letiskách. Teraz je v ponuke po celom svete, stále je však vzácna. Označuje sa ako prípitková whiskey kritikov.

 

Jameson Crested Ten je 10 ročná írska whiskey prevoňaná višňami a orechmi, má príchuť medu a v závere je sladká s náznakom korenia. Pozná ju prekvapivo málo ľudí, no hodnotia ju ako jednu z najlepších whiskey značky Jameson. Má plnšiu a bohatšiu chuť ako Jameson Original, je korenistá a vyvážená.

 

Whiskey Jameson už niekoľko rokov, vždy na Deň sv. Patrika, pripravuje limitovanú edíciu Jameson Triple Distilled. Táto edícia je vždy úzko spätá s Dublinom.

Z dlho zrejúcich whiskey majú napríklad Jameson 1780.Je to 12-ročná whiskey, ktorú sa na Slovensku poriadne ani nedá zohnať. Ešte dlhšie zreje v dubových sudoch Jameson Pure Pot Still. Táto bohatá korenistá whiskey zreje 15 rokov. 18 ročnú Jameson Master Selection whiskey viete zohnať už asi len v bazároch. Ide o limitovanú edíciu.

 

Ak sa vám tento článok páčil, o Jameson whiskey si môžete prečítať aj v našom ďalšom článku. Všeobecne o whiskey a o tom, ako ju správne piť, sa dozviete v tomto článku.

 

 

Tiež ste dostali chuť na pohárik Jameson whiskey? Ktorej z variant by ste dali prednosť?

 

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.