Chystáte sa do Londýna? Tieto informácie si určite zapamätajte

Londýn sa už niekoľko týždňov pripravuje na inváziu turistov z celého sveta. Kráľovská svadba princa Harryho a jeho vyvolenej Meghan Markle je totiž na spadnutie …

… a pri tej príležitosti nemusí byť na škodu prezradiť si zopár informácií týkajúcich sa londýnskeho gastronomického minima. Ak sa do Veľkej Británie chystáte i vy, určite v ňom nájdete zopár užitočných informácií.

Primárna časť krčiem mala v minulosti otvorené iba do 23:00. Pol hodinku pred záverečnou čašníčka hostí vyzvala k poslednej objednávke. V konkrétnu hodinu ste však museli podnik opustiť, a to bez ohľadu na objem tekutiny vo vašom pohári. Dnes sa už otváracia doba schválením zákona z roku 2005 na radosť mnohých obyvateľov Londýna i turistov predĺžila. Ďalšou novinkou, ktorá sa v krajine stretla s pozitívnym ohlasom, je zákaz fajčenia v baroch a krčmách. No fajčiarom tu rozhodne niet čo závidieť. Ceny cigariet sú v tejto krajine extrémne vysoké.

Doslova na každom kroku

Bary a krčmy nájdete na každom kroku. Každý podnik vás bude chcieť prilákať niečím iným – skvelou hudbou, nápojmi, výzdobou či zaujímavým tematickým večerom. Drinky sa väčšinou objednávajú pri barovom pulte. Výber piva tu býva veľmi pestrý. Ak chcete veľké pivo, pýtajte si pint, prípadne half pint, pokiaľ vám stačí malé. Základné rozdelenie pív je na stout, lagercider. Lager je klasický ležiak a stout sú zvyčajne ťažšie pivá.

Reštaurácia ako výnosný biznis

Londýn vám vďaka širokej imigračnej vlne zo všetkých krajín Commonwealthu ponúka pestrú škálu indických, pakistanských, čínskych i tureckých jedál. Podniky prisťahovalcov z týchto krajín sú skutočne na každom kroku. Apropo, jedna z najzaujímavejších prehliadok (ne)kultúry stravovania je v štvrti Camden Town, neďaleko centra mesta. Vraví sa, že ak ju počas pobytu v Londýne nenavštívite, ako by ste v metropole Anglicka ani neboli. Návšteva tohto miesta je nepochybne obrovským zážitkom.

Ich obľuba narastá

S pokročilou večernou hodinou je na čase uchýliť sa do niektorej z londýnskych krčiem. To, aký večer vás čaká, závisí aj odo dňa v týždni a vašej náročnosti. Ak si na potulky mestom vyberiete piatok, pripravte sa na inváziu mládeže. Bezpečnostné opatrenia sú v Londýne ozaj striktné. Do krčmy môžu ísť iba osoby staršie ako 18 rokov, takže každý „podozrivý“ návštevník sa musí preukázať platným osobným dokladom. A to nie je všetko. V tamojších lokáloch je váš pohyb prísne monitorovaný takzvanými „Doormen“. Ide o security stráž, ktorá má návštevníkov celý večer v merku a pri náznaku nepríjemností okamžite zakročí.

10 zaujímavostí, o ktorých ste (možno) netušili:
  1. Ak ste vyznávačmi zdravého životného štýlu, pripravte sa na vyššie výdavky. Prírodné (organické) potraviny sú tu minimálne dvojnásobne drahšie než bežné potraviny.
  2. Podľa prieskumov, väčšina dospelých Angličanov nevie variť. Práve „vďaka“ popularite fast foodov je tretina britských detí obéznych.
  3. Vo väčšine reštaurácií sa z 90% rozmrazujú už hotové polotovary.
  4. Ak plánujete navštíviť anglickú diskotéku, myslite na vhodnú obuv. V teniskách vás dnu nemusia vpustiť.
  5. Pokiaľ patríte medzi milovníkov vína, v puboch si ho radšej nedávajte. Zvyčajne je veľmi zlé, choďte preto radšej do vinární či vínnych pivníc.
  6. Aj keď Anglicko sa teší veľkej obľube piva, alkohol najviac spájaný s hlavným mestom, je gin.
  7. Ceny alkoholu priamo v Londýne klesajú smerom od centra, neplatí to pre západný Londýn, kde sú ceny podobné. Luxusné bary a puby sú oveľa drahšie, niektoré sieťové puby ako Wetherspoons a Scream sú pomerne lacné.
  8. Podniky zamerané na nočnú zábavu sa nachádzajú po celom hlavnom meste. Ich najvyššia koncentrácia je najmä vo štvrti West End, kde najvyhľadávanejšou oblasťou na dobrú „drinkovačku“ je štvrť Soho.
  9. Legálny vek na konzumáciu alkoholu je 18 rokov. Väčšina klubov bude po vás chcieť vstupný poplatok, otvárajú sa po 23:00 alebo 24:00.
  10. Najvyššie ceny drinkov sú v časti West End.

Najviac informácií o nočnom živote v Londýne získate na stránke www.timeout.com/london/.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.