Múzeum v Škótsku ponúka najväčšiu prehliadku whisky na svete

Predstavte si, že vyhráte zájazd do Škótska. Ktorú z tamojších atrakcií by ste si nenechali ujsť? My máme v jednej z tých „našich“ jasno.

Divoká príroda, muži v kiltoch, gajdová muzika, hrady a zámky, úchvatná scenéria či škótska whisky. To sú spojenia, ktoré pri zmienke o Škótsku napadnú hádam každého. A pri tom poslednom sa na moment zdržíme. Pozývame vás na miesto, ktoré si všetci fanúšikovia škótskeho tradičného nápoja istotne zamilujú. Veď škótska whisky je v tejto krajine doslova fenomén. Vyrába sa už od konca 15. storočia – prvá zmienka o výrobe whisky pochádza z roku 1494.

Unikátne múzeum

Pokiaľ vás zaujíma dôvod, prečo sú Škóti na svoj nápoj takí hrdí, určite navštívte Múzeum škótskej whisky v Edinburghu (The Scotch Whisky Experience). Nájdete ho v historickom centre, na hlavnej triede Royal Mile vedľa Edinburgského hradu. Okrem unikátnej zbierky škótskej whisky tu môžete na vlastnej koži zažiť i celý výrobný proces. V sedačke, ktorá má tvar suda, sa v prípade záujmu oboznámite s priestormi celého liehovaru. Poskytne vám výhľad aj do destilačného procesu – od prípravy sladu až po dobu zrenia. Prehliadka, ktorú mimochodom možno absolvovať i v českom jazyku, ďalej pokračuje do expozície s najväčšou zbierkou škótskej whisky na svete s obsahom takmer štyri tisíc fliaš. Odborný sprievodca vám počas prehliadky zodpovie všetky otázky a taktiež poradí, ako whisky správne degustovať. My vám už teraz prezradíme, že rozhodne nie na ex! Whisky, v Škótsku tiež prezývaná Živá voda, sa totiž srká.

Ľubovoľný počet degustácií

Na výber máte z niekoľko typov prehliadok. Tie sa od seba líšia predovšetkým množstvom degustácií. Pre gurmánov býva v ponuke zážitková večera s tromi chodmi, doplnená pohárikom lahodného alkoholu. Vo vyhľadávanom múzeu sa naučíte rozoznávať chute a vône štyroch hlavných škótskych oblastí. Najdrahšie fľaše single malt sa vyrábajú na ostrove Islay. V ich chuti cítiť morskú slanosť, vôňu spáleného dreva a výrazné, údené tóny. Whisky z nížiny je zas jemná, ľahká, s prevládajúcou vôňou citrusov. Whisky z vysočiny je naopak korenistá, plná vanilky, medu a škorice. Whisky z krajiny Speyside je príjemne ovocná a sladkastá. Znalci v jej vôni opisujú banány, jablká, ananás, ale i hrušky.
Mnoho návštevníkov škótskych páleníc si plánuje zakúpiť whisky aj domov, avšak cena nápoja je tu oveľa vyššia, než whisky zakúpená pri odlete na letisku. Rozdiel v sume sa môže pohybovať v škále desať až dvadsať percent. V samotných páleniciach sa teda oplatí kúpiť výlučne špeciálne edície.

Osvedčené spojenie cigár a whisky

Dnes je whisky k dispozícii vo viac ako 200 krajinách. Vyše 90 percent produkcie sú takzvané „blended“ whisky, zvyšok tvoria čisté sladové whisky z jednej pálenice. Mimochodom, niekoľkoročná whisky je obľúbenou súčasťou rituálu fajčenia cigár. Majte na pamäti, že cigary sa nešlukujú, iba vdýchnutím v ústach vychutnávajú, a to zhruba do dvoch tretín svojej dĺžky. Cigaru nikdy nehaste v popolníku ako klasickú cigaretu. Dohorí sama a pomaly, rovnako ako intenzívna chuť kvalitnej whisky na vašom jazyku.

Ak sme vás naladili a cestu do Škótska si už v týchto minútach plánujete, zaujímavú službu nájdete na webe www.worldofwhiskies.com. Ak sa tu zaregistrujete a vyberiete si z ich ponuky, pripravia vám objednaný tovar do obchodu na letisku v Aberdeene. Tu si pred odletom zakúpené fľaše vyzdvihnete. Ďalšie informácie o škótskych paliarňach otvorených pre turistov nájdete napríklad na tejto stránke www.scotch-whisky.org.uk.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.