Sprievodca národnými nápojmi – 2. diel. Mexiko, Poľsko, Írsko, Grécko

Vitajte v ďalšej etape spoznávania národných nápojov. Ak sme vás zaujali úvodným prológom, neváhajte a vrhnite sa na nasledovné informácie o ďalších mokoch a príbehoch s nimi spojených.  Oprášte spolu s nami znalosti zo zemepisu a poďte si cez jednotlivé tekuté prémie po etapový úspech. Uvidíte, že nápoj, ktorý ste doteraz pili, a vy sa o ňom dozviete nejakú zaujímavosť, dostane nový náboj a „grády“. To bude vaším vavrínom pre víťaza, hoci ide hlavne len o hru a zábavu.

Mexiko

Niet typickejším nápojom pre temperamentnú krajinu Aztékov ako tequila. Názov je pravdepodobne spätý s mestečkom zvaným Tequila. Väčšina kvalitných tequil pochádza práve z tohoto regiónu. Ako sa teda pravá mexická tequila vyrába a kto s ňou prišiel? Niektoré šírené informácie tvrdia, že ju začali vyrábať už indiáni. Nie je to pravda, pretože nepoznali proces destilácie a teda nemali ako  vyrobiť aktuálnu tequilu so svojím vysokým percentom alkoholu. To sa podarilo až španielskym dobyvateľom. Ak sa opýtate Mexičana na spôsob pitia, odpovie vám, že ju treba piť podľa chuti. Oni ju popíjajú po dúškoch, pričom nesmie byť vychladená.

U nás, ale aj v iných štátoch, si jej konzumáciu spestrujeme. Strieborný variant sa najčastejšie popíja tak, že ako prvá sa zlíže soľ nasypaná na ruky medzi palcom a ukazovákom, potom sa vypije a na záver zahryzne citrón. To všetko v rýchlom slede, presne ako vo filmoch. Zlatá verzia to isté, len s pomarančom a škoricou. Za tento štýl by vás v Mexiku hnali. Jedná sa o komerčný ťah. Tento postup má totiž prebiť neslávnu chuť lacnej tekutiny, ktoré je na trhu veľké množstvo. Ani zlaté varianty nie sú v tomto ohľade o moc lepšie. Vedeli ste, že zlatú tequilu výrobcovia dofarbujú karamelom? Tá môže byť považovaná za nekvalitnú a používa sa hlavne do miešaných nápojov prebíjajúcich jej chuť.

Na každej z poctivých fliaš musí byť označenie NOM, teda ochranná známka a číslo, ktoré uvádza miesto, kde bola vyrobená. Zároveň by na etikete malo byť uvedené, že je zo 100% vyrobená z agáve. Akonáhle údaje na výrobku chýbajú, ide o jasný signál, že fľaša nemá čistý pôvod. Kvalitné tequily sa správne pijú teplé a po malých dúškoch. No keďže sme v teplej krajine, Mexičania k nej navyše pijú veľké množstvo vody. Veľmi obľúbené sú tiež koktaily, najznámejšie sú Margarita, Tequila Sunrise či Long Island Iced Tea.

do obchodu

 

Poľsko

Národným nápojom Poliakov číslo jedna je vodka a najznámejšia tvár poľskej vodky je vodka Zubrowka. Spor o to, kto vodku ako takú vynašiel, vedú Poliaci s Rusmi od nepamäti. Prvé dochované doklady, v ktorých sa objavuje vodka, pochádzajú už z roku 1405. Najčastejšie sa vodka vyrába zo zemiakov alebo obilia. Pre Poliakov je pitie vodky tradícia. Jej ponúknutie a rovnako tak aj jej prijatie je prejavom priateľstva, ktoré sa nikdy neodmieta. Odpúšťa iba tehotným ženám, ostatným sa v spoločnosti odpustia zo dva drinky, ale muži pijú bez pardonu. Platí nepísané pravidlo, že číra vodka sa pije vychladená, ochutenú si najlepšie vychutnáte menej vychladenú a niektoré druhy sa pijú pri izbovej teplote.

Spomínaná Zubrowka je celosvetovo známa  prémiová vodka. Nachádza sa v nej naozajstné steblo trávy Tomkovice voňavej, pochádzajúcej z bizónej rezervácie Bialowiezackého pralesa, posledného v Európe, na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom, kde ju tieto vznešené zvieratá spásajú a nerušene žijú vo svojom prirodzenom prostredí. Chuť a vôňa je intenzívna výrazná, no pritom hladká a jemná s mandľovými tónmi. Príjemnú zeleno-žltú farbu má na svedomí už spomínané steblo. Pije sa čistá s ľadom a v kombinácii s jablčným džúsom.

do obchodu

 

Írsko

Zelený ostrov dal svetu hneď dva skvelé nápoje a proste musíme venovať priazeň obidvom. Viete o ktoré sa jedná?

Whiskey – je zdrojom večného sváru o prvenstvo medi Írmi a Škótmi. Našťastie spor sa vedie väčšinou v humornom duchu a pohárom whiskey/whisky v ruke. Škóti s obľubou hovoria: „Íri možno whisky vynašli, ale až my sme ju doviedli k dokonalosti“.  Íri zase radi tvrdia, že sa u nich alkohol z obilia páli už tisíc rokov, kým u Škótov len pár storočí. Legenda hovorí, že Írov naučil v 5. storočí svätý Patrik po svojom príchode do Írska destilovať životodarný nápoj z jačmeňa a okrem toho mimochodom , vyhnal diabla. Existuje ešte veľa mýtov ohľadom pôvodu whisky, ale žiaľ bez relevantného pravdivého dôkazu. Najstaršie písomné pramene sa o tomto nápoji zmieňujú už v roku 1494 v kráľovských zvitkoch Exchequer Rolls.

Korene má však whiskey oveľa hlbšie, vyrábaná bola preukázateľne v 13. storočí a možno aj o storočie skôr. Írska whisky sa od svojej škótskej príbuznej odlišuje technológiou výroby. Whiskey musí byť samozrejme vyrobená v Írsku, musí prejsť trojnásobnou destiláciou a nemôže sa vyznačovať rašelinovou príchuťou. Od škótskej sa líši predovšetkým v tom, že v írskych sladovniach nenájdeme ani stopu po rašelinovom ohni a tak tomuto destilátu chýba dymový podtón. Medzi najznámejšie írske whiskey patria napríklad Jameson, alebo Tullamore Dew.

Pivo Guinness – je tým druhým legendárnym národným nápojom, ktorý je symbolom a neodmysliteľnou súčasťou írskej spoločnosti. Ide o horké tmavé pivo (tzv. Stout). Pivo sa vyrába od roku 1759, kedy si Arthur Guinness prenajal v Dubline pivovar a začal variť pivo pod svojím menom. Dnes sa už vyrába na mnohých ďalších miestach po celom svete. V chuti je cítiť  charakteristická, mierne pražená príchuť kávy, pretože sa pre jeho výrobu používa pražený sladovnícky jačmeň a neodmysliteľná hustá krémová pena. Popíja sa predovšetkým v puboch (krčmách). Kvalitou sa líši krčma od krčmy, všeobecne však v Írsku býva lepšie ako v zahraničí, pretože miestni vedia, ako ho správne skladovať. Nemenej dôležité je správne, teda pomalé čapovanie.

Toto temné pivo si podľa odborníkov žiada presne 119,3 sekúnd k dokonalému načapovaniu. Pohár má byť pritom naklonený v uhle 45 °. Tajomstvom dokonale podávaného plechovkového piva je malá gulička (výčapná patróna), ktorú nájdete vo vnútri. Tá spája dusík a CO2, ktorý sa po otvorení uvoľní a dodáva pivu známy unikátny lavínový efekt. Pivo sa počas niekoľkých minút usadí, zostane číre a typická hustá krémová pena vydrží po celý čas pitia. Obľúbený Guinness tak chutí doma rovnako dobre, ako v krčme a to sa rozhodne nedá povedať o každom pive. Guinness nie je ťažké, kalorické, sladké, či naopak horké pivo. Nie je čierne, ale temne rubínové.

Už vás niekedy napadla myšlienka, či má toto pivo nejakú reálnu súvislosť so slávnou Guinnessovou knihou? Áno, má. Na zadanie generálneho riaditeľa (sir Hugh Beaver) tohto pivovaru v roku 1951 bola vytvorená jej prvá verzia. Táto myšlienka ho napadla pri klasickej pijanskej hádke na zraze poľovníkov o to, ktoré lovné vtáctvo v Európe je najrýchlejšie. Na záver sa pozrime na známy symbol Guinness, ktorým je harfa. Tá sa nachádza na všetkých fľašiach a plechovkách.  Prvýkrát bola predstavená v roku 1862. Týmto heraldickým symbolom jednoznačne a na večné časy chcela firma deklarovať, že ide o rýdzo írske pivo. Vznikol tým ale problém v neskorších rokoch, keď harfu chcelo novovzniknuté nezávislé Írsko použiť ako národný symbol. Keďže ale išlo o registrovanú ochrannú známku, ktorú vlastnil Guinness, vláda musela použiť obrátenú a upravenú verziu

Grécko

Národným, celosvetovo známym nápojom s dlhoročnou tradíciou hrdých Grékov je  Metaxa. V roku 1888 ju vyrobil Spyros Metaxas vo  svojom prvom liehovare v meste Pireus, prístave  Atén. Podľa vlastnej legendy, pri jeho stavbe našiel historickú mincu. Na ňom bol bojovník zo Salamíny, svedčiaci  o námornej bitke pri Salamíne (oproti Pireu) roku 480 pnl., kedy Gréci porazili perzskú presilu. Spyros v tom uvidel znamenie symbolu odvahy a riskovania. Od vtedy kópia znaku zdobí každú vyrobenú fľašku.

Na výrobu Metaxy sa používajú slnkom vysušené vínne bobule hrozna troch druhov, ktoré sa destilujú a zrejú minimálne tri roky v dubových sudoch. Počet rokov zrenia je na fľašiach označený počtom hviezdičiek. Po skončení procesu zrenia sa destilát mieša s archívnymi ročníkmi muškátových vín a tajnou zmesou gréckych bylín a korenia. Presné zloženie zmesi je tou najprísnejšie stráženou časťou receptúry. Nakoniec sa nechá táto zmes ešte minimálne 6 mesiacov zrieť, kedy je na záver schladená a prefiltrovaná.

Týmto sa výrobný proces odlišuje od postupov používaných pri výrobe brandy. Výsledkom je sladká a naozaj plná chuť, kde sa mieša brandy, víno, vôňa ruží a sušeného ovocia, bobkový list, škorica, muškátový oriešok, korenie a ďalšie chuti. To všetko môžete pri pití Metaxy objavovať. Obsah alkoholu sa pohybuje približne 38 %. Dá sa piť ako samotná, tak aj ako súčasť rôznych kokteilov. Najčastejšie sa pije chladená a čistá. Podávať sa tiež môže s ľadom. Ďalej je možné ju tiež miešať, najčastejšie s tonikom. Najlepšie však zrejme Metaxu vychutnáte dobre vychladenú a neriedenú.

Tak aká bola jazda? Na každej prémii ste spoznali nový nápoj, ktorý mal pôvod v inom štáte. Určite najväčšie čaro bolo v tej úžasnej rozmanitosti a osobitosti jednotlivých tekutín. No nemyslite si, že ste už v cieli. Ešte máme pre vás ďalšie etapy a jednotlivé prémie. Tešíme sa na budúce poznávacie preteky.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.