Sprievodca národnými nápojmi – 4. diel. Anglicko, Peru a Čile, Česko, USA

A sme vo finále. Čaká vás posledná, ale o nič menej zaujímavá plavba za národnými nápojmi sveta. Dúfame, že v prístave to nevzdáte a spolu s nami úspešne zakotvíte a vylodíte sa s batožinou plnou tekutých čriepkov z krajín, ktoré ste navštívili a ktoré na vás v tomto závere ešte len čakajú. Bez tohto článku by ste nemali kompletnú mozaiku. Poďme na to.

Anglicko

Vedeli ste, že gin, tento nápoj toľko obľúbený Angličanmi je vlastne pôvodom z Holandska? Na ostrov ho priniesli anglickí vojaci, ktorí bojovali v Španielskom Holandsku. Pred bojom proti silnejšiemu protivníkovi odstraňoval nervozitu a tak získal prezývku „dutch courage- holandská odvaha“. Jeho rozšíreniu sa ale najviac napomohlo za vlády kráľa Anglicka Viliama III. Oranžského – áno, presne tak, ktorý bol pôvodom Holanďan. Zaujímavé pozadie je vzniku gin s tonikom. Britských vojakov pôsobiacim v Indii nechutil chinín, ktorý sa používal ako liek proti malárii a preto bol zmiešaný s ich obľúbeným ginom. No a zrodil sa gin s tonikom. Gin sa ale používa v mnohých ďalších miešaných nápojoch a to celosvetovo. Gin sa dá tiež piť samotný, neriedený. Vo svojej čistej podobe najlepšie s ľadom, ktorý jeho chuť vôbec nepokazí, s plátkom citróna alebo limetky, ale aj olív alebo nakladaných cibuliek, ktoré fungujú ako skvelý doplnok k pitiu. Dá sa tiež riediť so  sýtenými minerálnymi vodami, kolou, sódou, alebo ovocnými šťavami. Cenená výhoda je zrejmá, dáva  možnosť určiť si vlastný pomer alkoholu v pohári podľa vlastných chuťových referencií . No predsa, najpopulárnejšia je kombinácia 1:1.  Koktaily s ginom, to je najviac používaný variant.  Najznámejší je koktail  „Gin s tonikom“ už bol spomenutý. Ale neodpustíme si ešte martini, ktorému priniesol nehynúcu slávu agent jeho veličenstva 007. Ide o 4 až 6 dielov ginu a 1 dielu vermútu v ikonickom trojuholníkovom tvare a v ňom oliva prepichnutá ihlou. No a ostáva už len povedať pretrepať, nemiešať. Anglická tradičná klasika, ktorá nikdy nesklame je Beefeater gin. Ide o jediný gin, ktorý sa vyrába priamo v Londýne. Na etikete sa nachádza legendárna postavička  člena stráže Tower of London.

Peru a Čile

V tomto článku urobíme jedinú výnimku a ako národný nápoj uvedieme dve krajiny a to pre urputné dlhoročné spory ohľadom pôvodu nápoja, ku ktorému sa hlásia obidve strany.  Tento nápoj sa volá pisco. Je to destilát vyrábaný v Peru a Čile z aromatických odrôd hrozna, ktoré sem priviezli Španieli v 16. storočí, hneď po dobytí ríše Inkov. Podľa Čiľanov názov pochádza z kečuánského slova pisqu, čo znamená vtáka, pričom ako „krajinu vtákov“ označovali obyvatelia hôr celé pacifické pobrežie Južnej Ameriky   a Peruánci odvodzujú jeho názov od prístavu Pisco, južne od Limy. Tých argumentov a dôkazov je oveľa viac. A to nehovoríme, aké spory sa vedú o  miešaných nápojov pisco sour (pisco s limetkovou šťavou, cukrom a vaječným bielkom). Hlavným súčasným producentom je Čile, ktoré produkuje niekoľko násobne viac pisca ako Peru. Destilát sa vyrába od 16. storočia, názov pisco je prvýkrát písomne ​​doložený roku 1684. Destiluje sa v medených nádobách iba raz a zásadne sa neriedi vodou, výsledný obsah alkoholu je podľa normy 38-48%. Je zvyčajne číry, zrením v drevených sudoch môže získať ľahko zlatistý odtieň. Pisco sour má svoj sviatok, v Peru sa oslavuje prvý februárovú sobotu a štvrtá nedeľa v júli je Deň pisca. V Čile je Deň pisca v mesiaci máji a 8. februára sa oslavuje Deň piscoly. V 19. storočí, v čase zlatej horúčky, sa pisco dalo jednoduchšie dovážať z Peru než whiskey z východu Spojených štátov do severoamerickej Kalifornie a stalo sa najobľúbenejším destilátom dobrodruhov v širokom okolí San Francisca. Tento tradičný nápoj na svetovej výstave v Paríži v roku 1867 okúsil a vychválil sám Napoleon III.

USA

Je pravda, že k americkému národu sa bude asi ťažšie priradzovať národný nápoj, ale nebudeme ďaleko od pravdy, ak ako najtypickejší a najviac spätý s ním dáme do popredia  Bourbon. Ide o alkoholický nápoj destilovaný z obilného sladu, ktorý obsahuje minimálne 51 percent kukurice. Musí zrieť v nových, z vnútra opálených sudoch minimálne dva roky a a potom sa stáča do fliaš o minimálnej sile 40% alkoholu. Tiež musí byť vyrobený na území USA. Názov bourbon pochádza             z názvu jedného okresu v Kentucky. Vedeli ste, že aby sa destilát mohol nazývať bourbon, nemusí pochádzať z Kentucky? Podľa amerických zákonov je ho možné vyrábať kdekoľvek na území Spojených štátov. Mätúce môže byť to, že väčšina sa vyrába v štáte Kentucky a to je mylne považované za teritoriálnu normu.

Bourbon sa stal najdôležitejším destilátom postupne. Jedným dielom skladačky sa stal postup kolonistov smerom do Pennsylvánie a Virgínie, prostredníctvom ktorého sa tak rozširovalo aj umenie pálenia whisky. Čím ďalej sa však  posúvali na západ, tým ťažšie bolo pestovanie obilnín, ako sú raž, pšenica alebo jačmeň. Začali teda používať iný druh obilniny a to kukurica (surovina pre bourbon).     V roku 1791 v americkom štáte Pennsylvánia udelil Alexander Hamilton na whisky daň. Rozhorčenie farmári sa v roku 1794 vzbúrili a odmietali platiť za niečo, čo si sami vypestovali. Túto „whiskovú rebéliu“ potlačilo až pätnásť tisíc vojakov, ktoré vyslal prezident Washington. Bolo to viac vojakov, než koľko potreboval na víťazstvo nad Britmi vo vojne o nezávislosť. Mimochodom daň bola v roku 1802 zrušená.

Česko

Národným alkoholickým nápojom je Becherovka, ktorej tradícia sa začala v 18. storočí. (Áno, pivo tentoraz vynechajme.) Becherovka je prírodný bylinkový likér. Jej autor Jozef Vytuš Becherov sa zaoberal popri obchode s koreninami aj výrobou alkoholu.  V roku 1805 prichádza do Karlových Varov princ Maximilián Friedrich von Plettenberg aby sa tu vyliečil z choroby. Sprevádzal ho jeho osobný lekár, Dr. Christian Frobrig, ktorý pochádzal z Anglicka. Dr. Frobrig často navštevoval Jana Bechera a spolu debatovali o bylinách a ich liečivých schopnostiach. Keď Dr. Frobrig odchádzal, daroval Janovi Becherovi recept na nový revolučný likér. Jan Becher v období dvoch rokov opakovane túto receptúru testoval, vyvíjal, až napokon v roku 1807 začal predávať likér „English Bitter“ určený na liečenie žalúdočných ochorení.

Becherovka sa vyrába z karlovarskej vody, vysoko kvalitného liehu, prírodného cukru a vybranej zmesi 20 byliniek a prísad, ktoré jej dodávajú prirodzenú harmóniu. Firma dodržiava rôzne prísne bezpečnostné opatrenia. Výrobná receptúra je známa iba dvom ľuďom zo spoločnosti, výrobnému manažérovi a výrobnému riaditeľovi. Týmto tajomstvom sú doživotne zmluvne viazaní a nemôžu napríklad spoločne cestovať. Hovorí sa, že sa neobjednávajú všetky suroviny naraz a že sú navyše odoberané aj niektoré druhy bylín a korenín, ktoré do likéru vôbec nepatria. Becherovka má prírodnú a bohatú chuť, ktorú si môžete vychutnať najlepšie namrazenú alebo namiešanú v niektorom z vašich obľúbených koktailov.

 

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.