Novinky medzi luxusným rumom a whisky

Už roky sa Vám snažíme prinášať tie najlepšie drinky na svete v predstihu a za skvelé ceny. Aj teraz sa nám podarilo dostať do našej ponuky fľaše, ktoré sú niečím výnimočné a stojí za to ich ochutnať, prípadne priložiť na poličku do súkromnej zbierky. 

Výnimočný alkohol

Výnimočné – práve tak by sa dali nazvať fľaše, ktoré vám v tomto novinkovom špeciáli prinášame. Každá z fliaš je výnimočná niečím iným, či sa jedná o limitovaný počet kusov, konkrétny ročník, alebo naozaj dlhé zrenie alkoholu, na svoje si príde asi každý milovník whisky a rumu. Veď posúďte sami: 

Whisky Signatory Vintage – Glenlivet 12

Signatory je špecifickou firmou vo svete whisky. Nejedná sa o destilérku ako je napríklad Jameson alebo známa Glenfiddich Distillery. Signatory je firma, ktorá skupuje jednotlivé sudy whisky so špecifickou whisky a následne ich plní do fliaš so svojím názvom a podtitulom konkrétnej whisky. Hoci značka Singnatory nevyrába vlastnú whisky, výnimočná je tým, že každá ich fľaša je vlastne limitovaná edícia. 

Konkrétne v tomto prípade sa jedná o single malt whisky Glenlivet. Tá zrela 12 rokov v sude po sherry, a to presne od apríla 2007 do augusta 2019. Okrem takto presného datovania je výnimočná aj tým, že z nej existuje iba 100 kusov a tiež má aj unikátny spôsob filtrácie, vďaka čomu sa dostala aj do série Un-chillfiltered. 


Zacapa Reserva Limitada 2015

Zacapa patrila odjakživa medzi rumy, ktoré doslova vyčnievali nad inými bežne dostupnými značkami. V minulosti si Zacapu obľúbil napríklad Ernest Hemingway, ktorý si ju vychutnával v rôznych miešaných drinkoch alebo aj samotnú. O niekoľko desaťročí sa dostali súťaže alkoholu na svetovú úroveň a vtedy bol jeden z rumov Zacapa vyhlásený za najlepší na svete. 

Edícia Zacapa Reserva Limitada 2015 je však niečím iná. Po všetkých úspechoch značky sa rozhodli urobiť ďalšiu špecialitu, ktorá bude akoby odmenou pre verných fanúšikov značky a znalcov, čo dokážu tento rum patrične oceniť. Reserva Limitada 2015 je totiž vlastný blend masterblenderky Loreny Vasquezovej a snúbia sa v ňom rumy vyzreté od 6 do 24 rokov. Táto fľaša je skvelým darčekom, prípadne doplnkom do zbierky, pretože ako je zrejmé už z názvu, jedná sa o limitovanú edíciu. Pre tých, ktorých však zaujíma viac ako hodnota fľaše jej obsah, môžete sa tešiť na veľmi exotickú hru chutí vanilky, čokolády a ovocia. 


Claxton’s Single Cask Tullibardine 24 YO

Pri limitovaných edíciách ešte chvíľu ostaneme. Firma Claxton’s Spirits patrí na Slovensku medzi tie menej známe. Podobne ako Signatory, aj oni sa zaoberajú skupovaním výnimočných whisky a ich následným plnením v zberateľských úzko-limitovaných edíciách. Táto whisky pochádza z destilérky Tullibardine a má prívlastok 24YO.

Vieme o nej, že bola destilovaná v marci 1993 a starená takmer štvrťstoročie v bourbonových sudoch. Následne sa dostala do rúk rodinnej firmy Claxton’s. Tí dokázali z tejto mimoriadne vzácnej whisky naplniť sériu pozostávajúcu iba z 273 fliaš, ktoré boli určené pre globálny trh. Jedná sa teda o naozaj úzko limitovanú whisky. V prípade, že máte v obľube whisky z destilérky Tullibardine a chcete od nich vyskúšať niečo výnimočné alebo patríte medzi zberateľov, táto whisky je určená práve vám. 


Balvenie Caribbean cask 14 YO

Pre milovníkov ľahkých sladších single malt whisky, je tu klenot z oblasti Speyside.The Balvenie Distillery si pre milovníkov ich whisky pripravila jedinečný Caribbean cask 14 YO. Táto whisky prežila záverečnú fázu starenia v sudoch po karibskom rume, čo jej dáva nezameniteľnú a originálnu chuť.

Vzhľadom na dĺžku starenia sa ale nemusíte obávať prvoplánovej zmeny chuťového profilu v prospech rumových tónov. Whisky dostala iba príjemný nádych exotiky. V jej vôni teda narazíte na bohaté tóny karamelu a ovocia. Chuť je veľmi jemná, prevažuje vanilka, sladké dubové drevo a záver je prekvapivo dlhotrvajúci. 


Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.