Originálne likéry na chladné zimné večery

Likéry mali ešte pred niekoľkými desaťročiami svoje stále miesto v stolovaní. Neskôr sa presunuli do úzadia a na svetlo sveta ich priviedla späť zlatá éra miešaných drinkov. Dnes sú už stálou súčasťou barov po celom svete a tešia sa veľkej obľube. My vám teraz ukážeme niekoľko naozaj originálnych likérov vhodných na dlhé zimné večery. 

Krátke okno do minulosti

Likéry boli kedysi stálou súčasťou stolovania. Konzumovali sa pred a aj po jedle ako takzvaný aperitív a digestív. Jednalo sa väčšinou o horké bylinkové likéry, ktorých účelom bolo “naštartovať” trávenie a zobudiť chuťové poháriky. Medzi pomerne známe likéry u nás patrí napríklad Unicum. To sa dodnes odporúča konzumovať pred ťažkými jedlami. 

Mozart Gold Chocolate (17%)

Tento likér patrí medzi najhustejšie čokoládové likéry vôbec. Jeho konzistencia je veľmi krémová a na jeho výrobu sa používa čerstvá smotana, vzácna belgická čokoláda, dva druhy kakaa, špeciálna burbónová vanilka a prvotriedny destilát z cukrovej trstiny. Do tohto likéru sa dostanú výhradne len tie najkvalitnejšie suroviny a celý proces dosladzovania stojí na prírodnom trstinovom cukre. Všetky použité ingrediencie sú prírodné a výrobca nimi rozhodne nešetrí, čo sa odrazilo na výnimočnej chuti a krémovej konzistencii.

Tento likér je príjemným spestrením zimného obdobia. Existuje mnoho domácich receptov na čokoládový vianočný likér, avšak len máloktorý dokáže konkurovať tejto rokmi vyladenej receptúre. 

Mozart Gold Chocolate je určený na samostatné popíjanie formou dezertného nápoja, avšak môžete si ho vychutnať aj zohriaty, prípadne si ním poliať zmrzlinu. 

mozart gold chocolate

Bentianna (13%)

Slovenský bylinný likér s poctivou receptúrou a unikátnym fľaškovaním. Bentianna je slovenský výrobok, ktorý v porovnaní s inými bylinnými likérmi možno nie je až tak známy. Rok o roka si však získava viac fanúšikov. Vďaka naozaj poctivému receptu a dôslednosti pri výrobe je Bentianna naozaj chuťový unikát na svetovej úrovni. 

Jej chuť pozostáva z medu a kombinácie 13 liečivých bylín s prímesou horkosti horca. Ten správny tón dáva jej chuti aj špeciálna zmes hroznovej šťavy z vybraných odrôd a tiež kvapka tokajského vína. Neopakovateľná chuť, s ktorou je zážitkom doslova každý dúšok. Aktuálne používaný recept nadväzuje na pôvodnú slovenskú receptúru z 15. storočia. 

bentianna

Becherovka Unfiltered (38%)

Najznámejší likér z nášho okolia je nepochybne Becherovka. Viac ako 200 rokov starý a nezmenený recept je overenou klasikou každého baru. Becherovka je známa naprieč celou Európou, ocitla sa dokonca v niekoľkých svetových barových publikáciách, a tak ju zrejme netreba nijak zvlášť predstavovať. Ak by ste však mali záujem dozvedieť sa o nej viac, v našom archíve nájdete článok venovaný značke Becherovka a jej histórii

Okrem klasickej Becherovky je teraz na trhu pomerne nová alternatíva tohto nápoja – Becherovka nefiltrovaná. Hoci jej receptúru v porovnaní s originálnou vôbec nezmenili, vynechali z jej procesu výroby filtráciu. Tento krok jej ponechal charakteristický chuťový profil a len veľmi jemne ho obmenil. Na počudovanie chuť je jemnejšia a iskrivo povzbudzujúca. Vizuálne je táto Becherovka v poháriku slamovo žltá a jemne zastrená. 

Táto Becherovka je skvelým kompromisom medzi zaužívanou cestou a novým progresívnym prístupom. Pre tých, ktorí si Vianoce alebo zimné večery nevedia predstaviť bez Becherovky, avšak chcú skúsiť niečo nové, je táto nefiltrovaná verzia určite správnou voľbou. 

becherovka nefiltrovana

Jägermeister Cold Brew Coffee (33%)

Svetovo zrejme najznámejší likér vôbec. Jägermeister je vďaka masívnej kampani doslova synonymom likérov naprieč celým svetom. Aj táto značka však má svoju špeciálnu edíciu a my sme z nej pre vás vybrali práve Cold Brew Coffee. 

Tento špeciálny Jägermeister vznikol spojením tradičného bylinného likéra tmavo praženej kávy Arabica s prímesou kakaa. Vo výsledku si Cold Brew Coffee zachováva svoju bylinnú horkosť, tá je však obohatená o delikátne korenisté tóny a sladký záver. V porovnaní s klasickým Jägermeister-om má tento nápoj menej party náladu. Je vhodný napríklad na pokojné vychutnávanie v teple domova. To však neznamená, že na oslave nebude centrom pozornosti. 

Skladovať ho môžete pokojne v mrazničke vedľa klasického Jägera, pretože aj tento sa podáva vychladený pri -18°C. 

jagermeister cold brew coffee

Viac zaujímavý článkov nájdete na našom BLOGU.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.