Prekvapivé fakty o gine – časť 1.

September je na Bevmarkete mesiacom ginu, a preto sme pre vás pripravili na každý deň v mesiaci jeden fakt o gine. Nové informácie vstrebávajte pomaly a s pohárikom gin toniku v ruke.

 1. Martini je najpopulárnejší kokteil z ginu. Mnohí ľudia si to už ani neuvedumujú, keď vidia na regáli fľašu Martini. Tento nápoj vznikol dômyselnou kombináciou ginu London Dry Gin a suchého vermouthu v pomere 2:1.
 2. Gin pochádza z Anglicka a nie z Holandska. Na vzniku anglického národného alkoholu má však Holandsko podiel. V 17. storočí, počas vojny, objavili Angličania holandský Genever – ide o ľahkú whisky s borievkami. Gin ktorý poznáme teraz, vyvinuli v Londýne o 150 rokov neskôr a ide o oveľa čistejší destilát ako je jeho holandský likérový bratranec.
 3. Britskí námorníci pili gin zmiešaný s limetkovým sirupom ako liek proti skorbutu. Kolonizátori ho zase pili ako účinné antimalarikum v kombinácii s tonikom. Pri najbližšej príležitosti myslite na to, že gin je vlastne liek.
 4. V 18. storočí vznikla prvá kombinácia ginu s jedlom. Netradičná kombinácia ginu s perníkom je doteraz populárna v niektorých oblastiach Anglicka.
 5. Anglicku vďačíme za gin a Indii za gin tonik. V 19. storočí, počas britskej kolonizácie, Briti vo veľkom pridávali do ginu tonik bohatý na chinín, aby sa vyhli malárii. Extrémne horkú chuť indického toniku riedili ginom.
 6. Každý alkohol sa pije v určitej forme. Tequila ako shot, vychladená vodka spolu s jedlom, whisky a bourbon s ľadom alebo trochou vody. Gin sa pije výhradne primiešaný do kokteilov, čo sa odzrkadľuje na počte klasických kokteilov s ginom.
 7. Negroni, Ramos Gin Fizz, Martinez, Gin Rickey, Red Snapper, Tom Collins, White Lady, Hanky Panky, Clover Club, Alexander, French 75, Gimlet, Vesper, Singapore Sling, Silver Bronx, Pegu Club, Bee’s Knees, Southside. Najviac klasických kokteilov je namiešaných práve z ginu. A to sme ešte ani poriadne nezačali.
 8. Prvý kokteil s ginom, ktorého recept bol zapísaný do knihy, bol kokteil s ginom, zázvorovým sirupom, pomarančovým curaçao a s bitters.
 9. Do roku 1726 sa gin destiloval v 1500 destilovniach a mohli ste si ho kúpiť až na 6287 predajných miestach.
 10. Veľká Británia už storočia pred vznikom ginu importovala borievky zo Stredomoria. Stredomorské borievky sú považované za najkvalitnejšie na svete.
 11. Martini fakty:
  • martini = gin + sladký vermouth,
  • suché martini = gin + suchý vermouth,
  • suché martini vodka = vodka + suchý vermouth
 12. Gin s paradajkovým džúsom spôsobil v roku 1928 v New Yorku ošiaľ. V hoteli St. Regis podávali tento drink ako liek na opicu už roky pred tým, ako svet spoznal Bloody Mary.
 13. Takmer všetky borievky sú zbierané vo voľnej prírode.
 14. Zatiaľ, čo britskí námorníci dostávali ako denný príjem rum, tak námorní dôstojníci dostávali gin.
 15. Gin Rickey bol na prelome 19. a 20. storočia najpopulárnejší nápoj z ginu. Recept bol veľmi jednoduchý – gin, ľad, sóda a šťava z polovice limetky. A to všetko bez cukru!

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.