Problémy s váhou sa týkajú aj mužov. Ako s nimi súvisí alkohol?

Poruchy príjmu potravy bývajú spájané predovšetkým so ženami. O líniu ale dbajú i muži. A podaktorí viac, než je bežné.

Na úvod zopár zaujímavých štatistík:

  • 5– 14% mužov po jedle dobrovoľne zvracia.
  • 2 – 3 % mužov diétuje neustále alebo minimálne 10 x do roka.
  • 12 – 21% mužov priznalo záchvaty prejedania, „riešené“ užívaním preháňadiel.

Hoci choroba môže mať pre obe pohlavia fatálne následky, počet ľudí, ktorí určitou formou poruchy príjmu potravy trpia, neustále rastie. No zatiaľ čo dievčatá snívajú o krásnom a štíhlom tele, chlapci túžia po vyrysovanom svalstve. Aj pekné, vyšportované telo totiž vnímajú ako jeden z atribútov úspechu vo vysnívaných profesiách. Známy je prípad dospievajúceho chlapca, ktorý mal v dôsledku prísnej rodičovskej výchovy už vopred nalinajkovanú budúcnosť. Vedel, že sa stane džokejom a každý deň pod dohľadom matky tvrdo trénoval. V štrnástich rokoch bol kvôli PPP takmer o 20 centimetrov nižší než jeho rovesníci.

Skúsenosti odborníkov jednoznačne potvrdili, že domáce prostredie je vo väčšine prípadov prvotným spúšťačom stravovacích problémov. Riskantné býva i prostredie športu, ktoré kladie dôraz doslova na každý „zbytočný“ kilogram. Veď niekedy stačí mať o pár gramov menej a športovec sa na súťaži dostane do výhodnejšej váhovej kategórie, respektíve podá lepší výkon. Avšak, môže ísť práve o dekagramy, ktoré mu v dosiahnutí vytýčených cieľov zabránia.

Toto sú najrizikovejšie skupiny

Spoločnosť vo všeobecnosti mužskú figúru, na rozdiel od tej ženskej, príliš nerieši. Desať kíl hore či nadol, žiadna tragédia. Spozorovali ste napríklad, že iba mizivé percento pánskych časopisov uvádza kalorické hodnoty potravín, rady ako schudnúť, prípadne tipy na zázračné odtučňovacie kúry? Napriek tomu sa nájdu profesie, v ktorých sú prísne váhové kritéria pre obe pohlavia rovnaké. Tanečníci, spomínaní džokeji, zápasníci alebo herci. Poruchy príjmu potravy boli prekvapivo zistené aj v zamestnaniach, akými sú ošetrovateľstvo a gastronómia.

Symptómy upozornia na problémy

Medzi základné prejavy, ktoré indikujú možné problémy so stravovaním, patria perfekcionizmus, skreslená mienka o vlastnom tele, prehnané cvičenie, izolácia od okolia, kompulzívne správanie, telesná i psychická únava, depresie, neschopnosť jesť v spoločnosti iných ľudí i stravovacie rituály – prežúvanie či krájanie súst na miniatúrne kúsky.

Liečba býva pre mužov náročnejšia

Otvorene priznať problém, tým pádom aj svoje slabiny, pripustiť, že „banálne“ jedenie je skôr utrpením než pôžitkom, býva pre väčšinu mužov nemysliteľné. Akoby toho nebolo málo, medzi ďalšie rozrastajúce sa drastické formy hazardovania s vlastným zdravím, je drunkorexia. Ako už z názvu vyplýva, ide o kombináciu poruchy príjmu potravy s nadmerným požívaním alkoholu, predovšetkým tvrdších destilátov typu rum, vodka a podobne. Šokujúco pôsobia závery nedávnej štúdie, ktoré zverejnila Victoria Osborne, odborníčka na sociálnu prácu a verejné zdravie. Až 16% dotazovaných respondentov uviedlo, že výrazne obmedzilo príjem kalórií v strave, aby bez obáv z váhového prírastku mohlo konzumovať alkoholické drinky. „V súčasnosti je trend rozšírený najmä medzi študentmi. Poruchy príjmu potravy ostávajú tretím najčastejším psychiatrickým ochorením dospievajúcej mládeže. Napriek pozornosti, ktorá sa ochoreniam prikladá, je kult štíhleho a krásne tela pre väčšinu ľudí dôležitejší než vlastné zdravie.“ A my len dodávame. Všetko s mierou, vrátanie konzumácie alkoholu či krokov ako schudnúť. Žiadny extrém predsa nie je dobrý!

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.