PROPER NO. TWELVE – whiskey, ktorá láme rekordy!

Hoci whiskey zápasníka Conora McGregora sa predáva len chvíľu, na svete už stihla spôsobiť obrovský ošiaľ, obmedzenia predaja a dokonca rozdeliť spoločnosť na PROPER NO. TWELVE pozitív a negatív. Poďme sa teraz spoločne pozrieť na túto whiskey trošku detailnejšie.

Začiatky whiskey

Za posledných pár rokov sa z Conora stala doslova hviezda celosvetového formátu. Vybudoval si širokú základňu fanúšikov, na ktorej sa dala postaviť silná značka. Ako hrdý Ír sa rozhodol, že svet obohatí o nápoj charakteristický pre jeho krajinu – whiskey.
Conor však chcel byť nie len investorom, ale aj tvorcom a tak strávil degustáciou, miešaním a výberom dokonalej chute pre jeho značku neuveriteľné 3 roky. Keď padlo rozhodnutie začal sa proces výroby a hoci ešte whiskey nemala konkrétne obchodné meno, už o ňu bol veľký záujem. Prvým nápadom na jej názov bolo „The Notorious“, podľa prezývky zápasníka. Kvôli právnym sporom o využitie „zápasníckeho mena“ sa nakoniec Conor rozhodol inak. Vznikol názov PROPER NO. TWELVE ktorý odkazuje na jeho pôvod ako sám vysvetlil. Pochádza totiž z predmestia Crumlin, ktoré  je 12. mestskou časťou Dublinu. „Je to miesto, ktoré je veľmi blízke môjmu srdcu. Práve tam som sa naučil bojovať a vďaka tomuto miestu som dnes tým, kým som,“ povedal sám Conor McGregor.

proper no. twelve

Od predajov k hodnoteniam

Predaj začínal v Írsku, kde bol o whiskey taký záujem, že jej predaj museli obmedziť na 2 fľaše pre jednu osobu. Neskôr sa predaj rozšíril na Spojené štáty a v súčasnej dobe je už dostupná aj v slovenských obchodoch. Odkedy sa ale predáva, záujem o ňu stále stúpa. Dá sa naozaj povedať, že dopyt vo vysokej miere prevyšuje ponuku. O tom svedčí aj fakt, že prvá zásoba tejto whiskey sa na Slovensku vypredala v priebehu niekoľkých hodín a aj v súčasnosti sa na policiach dlho neohreje!

K prvým úspechom patria aj prvé hodnotenia. Whiskey s takýmto renomé ich mala neúrekom, nie všetky však boli pozitívne. Na účet Conorovho výtvoru padli aj výroky ako: „Zriedené, umelo sfarbené, smradľavé…“ Za týmito výrokmi stáli aj ľudia, ktorí sa venujú degustáciám na vysokej úrovni avšak stále sa bavíme o subjektívnom vnímaní daného človeka. Čísla sú v tomto prípade nekompromisné a PROPER NO. TWELVE je jednoznačným kasovým trhákom, aký tu zrejme ešte nebol. Aj samotní tvrdí recenzenti dokonca priznávajú, že whiskey má svoju osobnosť a niektoré z problémov, o ktorých písali, zrejme budú odstránené hneď, akonáhle  sa výroba ustáli a v spoločnosti budú môcť venovať viac času detailom.

Vďaka zo strany Conora McGregora

Z komunikácie značky a samotného Conora je jasné, že sa zo svetového úspechu svojej whiskey teší. Sám pridal na svoj instagram niekoľko fotografií, na ktorých ďakuje fanúšikom za rekordné predaje. Na fotkách sa objavuje aj samotná fľaša, a tak si sám Conor robí výborný marketing pred niekoľkými miliónmi jeho fanúšikov.

Spôsob ako podporiť charitu

Pri uvedení whiskey na trh bola podpísaná naozaj netradičná zmluva. Conor McGregor sa totiž rozhodol, že z každej predanej fľaše odovzdá 5 dolárov na charitu. Tento sľub bude platný až do doby, kým sa takto nevyzbiera celý milión na správnu vec! Takéto zaujímavé spojenie značky s charitou hneď pri úvodnom predaji je naozaj netradičné a svedčí o tom, že Conor McGregor si je svojou značkou naozaj istý. K tejto podpore sa vyjadril slovami: „Ľudia, ktorí pomáhajú tým, čo to potrebujú kdekoľvek na svete, sú pre mňa hrdinovia.“

Unikátna írska whiskey

Predtým, ako sa dostaneme k chuti PROPER NO. TWELVE je dobré si pripomenúť, čím je írska whiskey výnimočná a čím sa líši napríklad od škótskej. V prvom rade sa na výrobu írskej whiskey nepoužíva rašelinový oheň, a teda v nej chýba rašelinová chuť a dymový tón. Na to, aby mohla byť whiskey označená prívlastkom „írska“, musí v dnešnej dobe spĺňať niekoľko kritérií: musí byť vyrobená v Írsku, musí byť trikrát destilovaná a nesmie mať zrejmú už spomínanú rašelinovú chuť. Hoci sa týmito pravidlami neriadia všetky tamojšie značky, írska whiskey je svetovo uznávaným označením, ktoré je synonymom kvality. Práve tomu, čo pre Conora McGregora znamená írska whiskey, venoval oficiálny reklamný spot svojej značky. Ak by vás zaujímalo ako správne whisk(e)y degustovať, prečítajte si náš článok o správnej degustácii.

Čo očakávať od PROPER NO. TWELVE?

Momentálne na Slovensku nie je veľa obchodov, kde si túto whiskey môžete kúpiť. Keď vám fľaša príde domov, urobte si chvíľu čas a pripravte sa, že po jej otvorení ucítite sviežu ovocnú arómu s tónmi sladkých mandlí a pečeného zeleného jablka. Keď sa whiskey dostane na jazyk, prevládajú v nej jemné chute medu, vanilky a korenisté tóny dreva, ktoré sa objavujú postupne. Práve kvôli jemnosti v úvode je prekvapivý záver a dochuť, práve tu totiž whiskey naberá na sile. Záver je teda silný a dlhý, sprevádzajú ho stopy vypálených dubových sudov, v ktorých whiskey zrela.
Ak ste dostali chuť na unikátny prípitok, dlho neváhajte! Dostupný je len obmedzený počet kusov a ako sme písali už na začiatku, whiskey sa predáva naozaj rýchlo aj na slovenské pomery.

V skratke sa dá povedať, že Conor McGregor vytvoril svojou whiskey niečo unikátne. Samozrejmosťou pri každom destiláte musí byť jeho kvalita, vôňa, farba a chuť. PROPER NO. TWELVE nám okrem týchto vlastností ponúka aj srdce bojovníka. Práve v tomto by mohol mať náskok pred ostatnými konkurentmi. Tiež je naozaj netradičné, že si za tak krátku dobu získala tak vernú a silnú fanúšikovskú základňu. Značky ako napríklad Jack Daniel‘s si ju totiž budovali celé roky. Teraz nám už ostáva len s plným pohárom sledovať ďalšie dianie na scéne MMA a postup už teraz obľúbenej značky.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.