Máte pocit, že na vás ide choroba? Zastavte ju skôr, ako vás odstaví na niekoľko dní či týždňov. Máme pre vás hneď niekoľko osvedčených domácich tipov, ktoré vás zbavia príznakov chrípky a nachladnutia rýchlo a bez zbytočných komplikácií. Vyhnete sa tak nielen návšteve lekára, ale aj zbytočnému užívaniu antibiotík a drahých liekov.
Zbavte sa nepríjemných príznakov
Prechladli ste, máte upchaté dutiny, bolí vás hlava a trápi vás kašeľ a horúčka? Ak sa chcete vyvarovať návšteve lekárov v bielych plášťoch, vyskúšajte najskôr domáce recepty. Ak chorobu podchytíte včas, nebudú vás nepríjemné príznaky trápiť dlho a čoskoro budete opäť fit.
Zatočte s nachladnutím
Klasiku v podobe čaju s medom a citrónom už pozná snáď každý. Novinkou nie je ani silný zázvorový čaj. Ak chcete vyskúšať niečo nové, máme pre vás pár tipov. Vyskúšajte tieto klasiky doplniť o najemno nasekaný cesnak či cibuľu. Pri dostatku medu to bude celkom znesiteľné a navyše účinné. Cesnak aj cibuľa totižto pôsobia antibakteriálne a navyše nakopnú aj vašu imunitu.
Zázvorový sirup: je vhodný na ochutenie čaju, zimných koktailov a v kombinácii s medom a citrónom pomôže pri prechladnutiach.
Na prípravu budeme potrebovať : 400 g cukru,1 l vody, 200 g zázvoru
Postup: Očistený zázvor (niekto len umýva) nakrájame na čo najmenšie kúsky. Vložíme do hrnca s vodou, pridáme cukor a privedieme do varu. Na nízkom plameni necháme variť asi 45 min. Sirup precedíme a ešte teplý uzatvoríme vo fľaši. Skladujeme v chladničke. Sirup vydrží jeden až dva mesiace. Vydrží dlhšie, ak pridáte citrónovú šťavu.
Zázvorový likér : 0,5 l vodky, 6 pl tekutého medu, 150 – 200 g čerstvého zázvoru, 1 bio citrón
Postup: Vodku prelejeme do väčšej nádoby, pridáme med, olúpaný nastrúhaný zázvor a na kolieska pokrájaný citrón. Všetko dobre premiešame a necháme cca týždeň lúhovať na tmavom mieste. Potom precedíme, necháme sadnúť asi týždeň, aby bol likér číry a znovu precedíme.
Užívame štamperlík každý deň.

Rady, ako na kašeľ a bolestivé hrdlo
Máte boľavé hrdlo a trápi vás kašeľ? Klasikou v tomto prípade býva teplé mlieko s medom. Je to chutná varianta, ktorá zároveň pomáha. Ak mlieko nemôžete, prípadne sa z neho zahlieňujete, alternatívou môže byť kombinácia medu s najemno nastrúhanou cibuľou.
V prípade suchého a dráždivého kašľa vyskúšajte čaj zo skorocelu. Má protizápalové účinky a navyše pôsobí sťahujúco. A ak máte zahlienené hrdlo, môžete skúsiť škoricový čaj s medom a prípadne aj s mliekom. Pôsobí antibakteriálne a uvoľňuje hlieny.
Bojujeme s horúčkou
Horúčku najlepšie zrazíte pomocou vlažnej sprchy či studených zábalov. Zabaľte sa do studenej plachty, následne sa zakryte ešte osuškou a na chvíľu vlezte pod perinu. Po chvíli sa osprchujte vlažnou, nie studenou, vodou a vráťte sa naspäť do postele.

Na uvoľnenie dutín
Asi najbežnejší spôsob, ako si uvoľniť dutiny, je naparovať sa. Stačí pritom dať do hrnca vodu, priviesť ju do varu a následne sa nakloniť nad hrniec s utierkou na hlave a zhlboka dýchať výpary z hrnca.
V tomto prípade pomôže, ak do vody pridáte aj pár kvapiek esenciálnych olejov, najlepšie eukalyptového či mätového, prípadne rôzne sušené bylinky ako kamilka či repík. Krásne vám uvoľní dýchacie cesty, pričom sa konečne budete môcť vysmrkať.
Dospelým pomôže aj alkohol
Patríte k tým, ktorí riešia už prvé príznaky nachladnutia či chrípky štamperlíkom tvrdého alkoholu? Máme pre vás hneď niekoľko tipov, ako do vašej ozdravnej kúry pridať trochu alkoholu.
Medvedie mlieko
Počuli ste už o liečbe pomocou medvedieho mlieka? Je to alkoholický nápoj, ktorý si pripravíte veľmi jednoducho. Potrebujete naň iba horúce mlieko, med a trochu rumu.
Drevorubačský čaj
Na potlačenie príznakov nachladnutia je vhodný aj takzvaný drevorubačský čaj. Tento čaj obsahuje šťavu z citróna, med, štamperlík slivovice a horúci čierny čaj.

Varené vínko
Ďalším všeliekom, ktorý vám pomôže pri prvých príznakoch chrípky či nachladnutia, je varené víno. Pije sa horúce, pričom ho môžete pripraviť v kombinácii s klinčekmi, so škoricou, pomarančom a cukrom. Niektorí doň pridávajú aj trochu zázvoru či muškátový oriešok.
Kúpeľ zo slivovice
Alkohol nemusíte užívať len vnútorne. Čo takto pripraviť si horúci kúpeľ so slivovicou? Stačí vám priliať do vane dva štamperlíky slivovice a následne sa na takú štvrť až pol hodinku ponoriť do vane a vdychovať jej výpary. prečistí vám dutiny a bude sa vám lepšie dýchať.
Nepomohlo? Navštívte lekára
Ak vám ani vyššie uvedené babské recepty nepomohli, je na čase nepodceňovať svoj zdravotný stav a navštíviť radšej lekára. Dúfame však, že chorobu podchytíte včas a uzdravíte sa tak skôr, ako naplno ochoriete.
Zanechať komentár