Srdce rumovej kultúry je na Kube. Prečo je práve kubánsky ten najlepší?

Pre Kubáncov nie je rum len omamným nápojom. Toto spojenie je osobné. Rum je súčasťou národnej identity, významnou hospodárskou komoditou a srdcovou záležitosťou.

Nie nadarmo ide o jeden z primárnych exportov krajiny, svoje o jeho kvalite vedia ľudia na celom svete. Vychutnával si ho už Ernest Hemingway pred takmer osemdesiatimi rokmi a kvalitný bar sa bez prémiového kubánskeho rumu nezaobíde.

A kde lepšie degustovať, ako priamo na tomto karibskom ostrove. Prinášame vám sprievodcu cestovania po Kube, s rumovým nádychom.

Tip: Dostali ste chuť? Pozrite si našu ponuku rumov.

Prečo je kubánsky rum svetový?

Na úvod by sa patrilo zodpovedať túto otázku. Konsenzom odborníkov, degustátorov, ale aj laickej verejnosti totiž je, že kubánsky rum je naozaj najlepší. Prečo však?

Tento nápoj sa vyrába z cukrovej trstiny. Tu sa celý príbeh rumu začína. Jeho kvalita je totiž priamo úmerná podmienkam, v ktorých trstina rastie. Do hry tu vstupujú predovšetkým podnebie a pôda a v týchto kategóriách má Kuba výrazne navrch. Miestna pôda je totiž mimoriadne úrodná a karibské počasie natoľko prajné, že ťažko nájsť na zemi lepšie miesto na pestovanie cukrovej trstiny, ale hoci aj tabaku.

Samotnou kapitolou je výrobný proces kubánskeho rumu. Ten dozrieva minimálne dva roky v sudoch z dubového dreva. Po tom sa filtruje cez drevené uhlie. Výsledný produkt musí mať tú správnu farbu aj vôňu, no predovšetkým chuť. Ide o náročný proces, na ktorý dozerajú miestni rumoví majstri – maestros roneros. Veľa špecifík výroby je tajomstvom, aj vďaka ktorým dosahuje kubánsky rum svetových kvalít.

kvalitny rum

Kde ochutnať ten najkvalitnejší? Záleží od chuťových pohárikov

Keď už vycestujete na Kubu, tak v podstate nemôžete natrafiť na zlý rum, ak sa vyhnete naozaj pochybným miestam. Aj luxusné reštaurácie, aj menšie bary – ponuka národného nápoja je tu široká a kvalitná. Stretnete sa predovšetkým so značkou Havana Club. Tento rum dostanete v rôznych variantoch, líšiacich sa podľa rokov (číslica so slovkom añejo). Existujú, samozrejme, aj iné varianty, tento má však takmer až monopol.

Na úvod je potrebné poznamenať, že cena rumu na Kube je regulovaná štátom. Rovnakú sumu by ste teda mali za fľašu zaplatiť ako v turistických predajniach, tak v špecializovaných obchodoch či potravinách. To je teória, no prax sa často môže líšiť. Odporúčame nakupovať v licencovaných obchodoch s nápomocným personálom. Vyhnete sa tak nekvalitným napodobeninám a pančovaným rumom.

Vychutnajte si rum v Havane

Na ostrove nájdete máloktoré ikonickejšie miesto na popíjanie tohto nápoja, než strešný bar hotela Saratoga v starej Havane. Kubánsky klenot si môžete vychutnať pri bazéne pod horúcim karibským slnkom a vtedy najlepšie padne niečo chladené a miešané. Do drinkov sa hodí predovšetkým trojročný biely rum Havana Club.

Iba tisíc vyrobených fliaš ročne. To je špecifikum rumu Havana Club Máximo Extra Añejo. Celý sa predáva výhradne v luxusnej krištáľovej karafe a je vhodný na striedmu degustáciu, nie do drinkov. Dostať ho v každom lepšom hoteli či reštaurácií v Havane, napríklad v Hotel Nacional de Cuba, ktorý v minulosti údajne vlastnila miestna mafia.

Lokálne značky v Santiagu

Kvalitný rum dostanete aj v druhom najväčšom kubánskom meste, v Santiagu. Ak zavítate na juh ostrova určite musíte ochutnať domácu značku. Santiago de Cuba 500 je najkvalitnejším miestnym exportom, ktorý sa kadenciou vyrovná aj značke Havana Club. Je výrazne aromatický a zástancovia tvrdia, že je hriechom pridávať ho do miešaných nápojov.
S rumom sa v Kube stretnete prakticky na každom rohu. Okrem už spomínaných značiek sú za prémiové považované aj Santero, Ron Cubay či Mulata de Cuba. Určite odporúčame nechať si poradiť od miestnych maestros roneros, ktorí vám odporučia aj menej známe rumy a neomylne vás nasmerujú za kvalitou.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.