TOP 7 produktov, kde by ste alkohol (ne)čakali

Môžete patriť k striktným odporcom alkoholu, no v podaktorých produktoch sa mu i tak nevyhnete. My sme si posvietili na sedem z nich.

Vanilkový extrakt

Existuje jednoduchý dôvod, prečo napríklad do dezertov pridať iba zopár kvapiek vanilkového extraktu. Niektoré druhy tejto pochúťky obsahujú rovnaké percento alkoholu, akým disponuje povedzme vodka alebo gin. A keďže nie každý z nás je zvyknutý pozorne sledovať etikety zakúpených výrobkov, aspoň pri výbere vanilkových extraktov sa majte, pre každý prípad, na pozore.

Dezinfekčné prostriedky na čistenie rúk

Ručné mydlá a gély na čistenie rúk, v ktorých nájdeme alkohol, sú pri zabíjaní mirkoorganizmov pochopiteľne účinnejšie. Miera alkoholu v nich obsiahnutá sa pohybuje v škále od 60 – 85%. Na trhu dostať kúpiť i dezinfekčné prostriedky bez pridania alkoholu, avšak tie sú menej účinné a určené skôr na domáce použitie.

Sirup proti kašľu

Táto medicínska pomôcka obvykle obsahuje od 10 – 40% alkoholu. Práve preto by sme mali pri ochorení a kašli dodržiavať odporúčanú dennú dávku stanovenú lekárom či lekárnikom.

Ústna voda

Ústna voda, ktorú používate každé ráno a večer ako súčasť dentálnej hygieny, v sebe ukrýva, okrem iného, aj 30% alkoholu. Ak ju prehltnete, môže vás naozaj opiť. To je zároveň odporúčanie pre všetkých vodičov, ktorí by na tento detail nemali v rannom zhone zabúdať.

Parfumy a kolínske vody

Prevažná väčšina parfumov a kolínskych vôd má v sebe 50 – 90% alkoholu. Používajte ich preto s maximálnou obozretnosťou. Pokiaľ sa vám dostanú do úst a vy ich prehltnete, môžu mať škodlivé účinky.
Rovnako, čo sa percentuálneho vyjadrenia alkoholu týka, je na tom aj tekutina do ostrekovača. Pri kontakte s človekom a jeho tráviacim ústrojenstvom býva nebezpečná a jedovatá.

Proteínové tyčinky

Aj obľúbené pochutiny, a pre mnohých ľudí neodmysliteľná súčasť výbavy na zahnanie hladu v príručnej taške, nie je taká nevinná. Nájdeme v nej totiž cukrový alkohol, ktorý sa ale od bežného alkoholu na trhu líši. Cukrové alkoholy sú typom zníženého kalorického sladidla, nachádzajúceho sa tiež v zmrzlinových výrobkoch alebo cookies.

Pozrieť si môžete i priložené video:

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.