TOP zaujímavosti, ktoré potrebujete vedieť o Baileys

Hoci je Baileys kvôli sladkej chuti a hutnejšej konzistencii označovaný skôr ako obľúbený nápoj žien, vďačíme zaň prekvapivo mužom. Jeho popularita z roka na rok rastie, predajnosť v období Vianoc dosahuje priam astronomické čísla. Zaujímavostí, ktoré s touto značkou súvisia, sme ale zozbierali oveľa viac.

Za vznik Baileys údajne vďačíme jedinému mužovi, Davidovi Dandovi. Ten sa v dostupnej literatúre zvykne označovať aj za kmotra Baileys. Tento pán mal v minulosti jasnú víziu – zmiešať dohromady smotanu a whisky tak, aby vytvoril nápoj vhodný nielen pre exportný trh, ale taktiež deklarujúci kultúrne dedičstvo a poľnohospodárske tradície Írska.

Vedeli ste, že … ?

*Pomenovanie likéru nemá nič spoločné s menami ľudí, ktorí sa podieľali na jeho súčasnej podobe. V skutočnosti je názov inšpirovaný londýnskym hotelom Millennium Bailey’s.

*Prvé experimenty s prípravou Baileys boli realizované s použitím mixéra značky Kenwood. Ide o klasický kuchynský mixér, ktorý patrí k frekventovaným domácim spotrebičom.

*V rámci historických faktov týkajúcich sa Baileys získali dôležité postavenie i dvaja páni – Steve a Anthony Wilson. Otec spolu so synom podstatnou mierou prispeli k úspešnému príbehu danej značky. Steve Wilson viedol pred viac ako štyridsiatimi rokmi prvý tím, ktorý vynašiel Baileys Original.

*Takmer o 40 rokov neskôr sa jeho syn Anthony Wilson stal hlavným vedcom, ktorý sa zas zaslúžil o vznik Baileys Chocolat Luxe.

*Na smotane záleží. A preto vás možno prekvapí, že existuje až 40 000 kráv umiestnených na dovedna 1500 farmách, určených špeciálne pre výrobu Baileys. Celá produkcia je dôkladne premyslená a načasovaná. Smotana dorazí do výrobného závodu vždy najneskôr 36 hodín po opustení príslušnej farmy kvôli zachovaniu čerstvosti.

* Baileys má, vzhľadom na obsiahnutú smotanu, mimoriadne dlhú trvanlivosť. Vo fľaši vydrží dva roky bez ohľadu na fakt, či je uzatvorená alebo ste si z nej už zopár pohárikov dopriali.

*K uchovaniu trvanlivosti likéru nie sú potrebné žiadne konzervačné látky. Samotná whisky, ako nosná ingrediencia, zabezpečí trvanlivosť nápoja, keďže smotana sa vďaka prítomnosti whisky nepokazí.

*Viac ako 80% zložiek a časti obalov Baileys pochádza z Írska. Kakaové bôby a vanilkový extrakt, ktoré dodávajú Baileys bohatú čokoládovú chuť, sa zbierajú v západnej Afrike a ďalej spracovávajú vo Francúzsku.

*Ako sme už načrtli, sladká čokoládová chuť likéru Baileys nevzniká len tak. Potrebné sú aj ďalšie prírodné suroviny, ktoré dotvárajú finálnu chuť „írskeho kakaa“. Patria k nim namleté kakaové bôby, karamel, vanilkové struky a cukor.

*Ich presný pomer ostáva tajomstvom, ktoré si výrobca úzkostlivo stráži. Koniec koncov rovnako, ako je tomu v prípade Becherovky.

*Hustý krém sladkej čokoládovej chuti vás napriek nižšiemu obsahu alkoholu (17%) prekvapí ostrou, výraznou chuťou.

*Na Baileys môžete natrafiť v 160 krajinách sveta. Je to vyhľadávaná likérová značka a patrí do prvej desiatky najobľúbenejších alkoholických nápojov sveta.

*Spotrebitelia vo Veľkej Británii milujú Baileys najmä v čase Vianoc. V novembri a decembri minulého roka sa každú minútu predalo neuveriteľných 39-litrových fľaštičiek Baileys. To znamená dennú spotrebu 55 632 litrových fliaš.

*Baileys Chocolat Luxe je aktuálne najobľúbenejšou značkou alkoholu v internetovom obchode Amazon a v uplynulom roku bol jedným z piatich najobjednávanejších artiklov vôbec.

*Likér Baileys dostať vo vybraných obchodoch v rôznych variantoch. Vyhľadávaná je príchuť karamelového krému, osviežujúcim variantom môže byť i Baileys s príchuťou mätovej čokolády. Za zmienku rozhodne stojí aj Baileys Vanilla Cinnamon, čiže príchuť vanilky a škorice.

*K známym osobnostiam, ktoré si radi pochutia na tejto tekutej dobrote, patrí napríklad herečka, producentka a scenáristka Amy Poehler či spevácke divy Mariah Carey a Beyoncé.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.