Tridsať prekvapivých faktov o gine – časť 2.

S blížiacim sa koncom septembra sme ani zďaleka nevyčerpali všetky zaujímavosti o borievkovom alkohole. Po prečítaní budete vedieť o gine všetko, čo treba a aj to, čo netreba. Zistíte napríklad, že možno aj Vaša vaňa je vhodná na domácu destiláciu.

 1. Britskí námorníci si mixovali na mori drinky s limetkami a nie s citrónmi. Dôvod bol veľmi jednoduchý. Britský investor so silnými konexiami v parlamente kúpil v Karibiku limetkové plantáže a aj keď limetky majú menší obsah vitamínu C veľmi potrebného na mori, no zato majú väčšiu protekciu. 🙂
 2. Veľmi málo známy fakt. Kvalita ginu sa najlepšie porovnáva, keď ho ochutnávate pri izbovej teplote a zmiešaný s vodou v pomere 1:1. Takto odhalíte všetky jeho prednosti, ale aj nedokonalosti.
 3. Krajina s najväčšou spotrebou ginu na obyvateľa sú Filipíny. Vypije sa tu až 25 miliónov prepraviek ročne.
 4. Gin vďaka borievke chutí po sladkej borovici a jemnom citruse. Ďalšie bylinky sú do národného anglického alkoholu pridávané preto, aby vyzdvihli nuánsy tejto sofistikovanej chuti.
 5. Borievka nie je plod, ale samičie semienko šišky, ktoré vzhľadom pripomína bobuľovitý plod.
 6. V roku 1721 sa v Británii vypilo 3,5 milióna galónov ginu.
 7. Na stretnutí v Yalte sa prezident Roosevelt sťažoval, že tu nemajú žiadne citróny, aby si mohol osviežiť svoje Martini. Ešte v ten deň sám Stalin zabezpečil prepravu citronovníka z Gruzínska.
 8. V priemere každá štvrtá budova v Londýne vyrábala v istom momente gin.
 9. London Dry Gin nemusí byť vyrobený len v Londýne.  Názov sa v tomto prípade nezameriava na pôvod, ale na štýl výroby.
 10. V Španielsku získal gin tonik nový šmrnc. Podáva sa totiž vo veľkých vínových pohároch a je dochutený nezvyčajnými bylinkami.
 11. „Gin vo vani“ bol podomácky vyrábaný gin za éry prohibície v USA. Vďaka zvýšenému obsahu metanolu, nad normu, mával až smrtiace účinky. Vďačíme mu však za vznik mnohých kultových kokteilov, ktoré vymysleli, aby prekryli veľmi zlú chuť tohto nekvalitného domáceho ginu.
 12. Gin tonik sa nezaobíde bez kvalitného toniku, ktorý tvorí značný podiel na nezameniteľnej chuti tohto drinku. Fajnšmekri odporúčajú tonik značky Fever-Tree.
 13. Dukes Bar v Mayfair’s Dukes je často považovaný za domov najlepšieho Martini na svete. Drink je miešaný priamo pri stole na barovom vozíku a v bare platí striktné pravidlo dvoch Martini na osobu.
 14. Väčšina barmanov nesúhlasí so slávnym výrokom Jamesa Bonda: „Pretrepať, nemiešať“ a odporúčajú len premiešať a netrepať. Pretrepanie spôsobí príliš veľké rozriedenie.
 15. Ian Fleming, autor kníh o Jamesovi Bondovi, zanechal skutočný dojem na milovníkov ginu, keď vo svojich knihách vymyslel nový kokteil Vesper. Ide o  sesternicu Martini, ktorá sa skladá z ginu, vodky a vermouthu ozdobená špirálou z citrónu. Tento nápoj spomína Mr. Bond aj vo filme Casino Royale.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.