Cennejšie ako zlato. V čom spočíva unikátnosť týchto vín?

Víno, čo sa obľúbenosti týka, patrí k popredným alkoholickým nápojom. Či už uprednostňujete klasické vína alebo skôr tie aperitívne typu Lillet Blanc, na tom teraz nezáleží. Radi by sme vám totiž dali do pozornosti celkom iné „kúsky“.

Chateau Lafite Rothschild

Rok: 1787
Pôvod: Francúzsko
Hodnota: $156 450

Fľaša Chateau Lafite Rothschild 1787 sa dražila v aukčnej sieni Christie’s v Londýne v roku 1985. Predaná bola za 156 450 amerických dolárov. Dôvodom tejto vysokej čiastky je fakt, že i napriek absencii akéhokoľvek štítku ne nej boli vyryté začiatočné písmena „Th.J“. Práve tie indikujú, že víno patrilo Thomasovi Jeffersonovi. Michael Broadbent, v tom čase zodpovedný za draženie exkluzívneho vína, konzultoval všetky detaily s ním spojené so sklárskymi odborníkmi aukčného domu. Tí potvrdili, že fľaša aj rytina spadajú do 18. storočia. Pravosť vína navyše podporujú i historické fakty, keďže Jefferson pôsobil aj ako americký veľvyslanec vo Francúzsku v rokoch 1785 – 1789 a bol známym milovníkom i znalcom vín.

Chateau Margaux

Rok: 1787
Pôvod: Francúzsko
Hodnota: $225 000

Fľaša Chateau Margaux 1787 je známa ako najdrahšia fľaša vína, ktorá sa v skutočnosti nikdy nepredávala. V roku 1989 obchodník William Sokolin ocenil víno čiastkou 500 000 dolárov. Vychádzal z predpokladu, že kedysi patrilo už spomínanému Tomovi Jeffersonovi. Za takúto astronomickú čiastku ale nedokázal nájsť žiadnych kupcov, ani len potenciálnych. Počas stretnutia s vinármi, ktorým sa Sokolin pokúšal víno predať, fľaša Chateau Margaux 1787 spadla na zem a rozbila sa. Našťastie Sokolin si víno vopred poistil a čiastku 225 000 amerických dolárov mu poisťovňa bez väčších problémov vyplatila.

Massandra Sherry de la Frontera

Rok: 1775
Pôvod: Krym
Hodnota: $43 500

V roku 2001 bola na aukcii Sotheby’s v Londýne ponúkaná fľaša Massandra Sherry de la Frontera 1775 za 43 500 dolárov. Víno vzišlo z produkcie spoločnosti Massandra Winery so sídlom v Krymskej autonómnej republike. Tá je známa, okrem iného, rozsiahlou zbierkou cenných ruských a európskych vín. Ako jeden z dôsledkov Ruskej revolúcie v roku 1922 bolo vinárstvo v danej oblasti takmer pozastavené a existujúce vínne pivnice sa stali chránenými inštitúciami. V roku 2015 ruský prezident Vladimír Putin a bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi údajne pili z fľaše Jeres de la Frontera v hodnote 90 000 amerických dolárov.

Tokaj, the Royal Saxon Cellars

Rok: 1650 – 1690
Pôvod: Saxon, Nemecko
Cena neuvedená

Táto konkrétna fľaša Tokaj, datovaná do rozpätia rokov 1650 – 1690, bola predaná v nezverejnenej sume v aukcii v roku 1927, realizovanej v saskom hlavnom meste Drážďany. Počas aukcie sa predalo 62 fliaš Tokaj z Kráľovskej pivnice Augusta II. Toto víno je ale považované za najstaršiu neporušenú tokajskú fľašu sveta. Jej exkluzivita bola potvrdená organizáciou Foundation of the House of Wettin, ktorá dlhé roky spravovala dedičstvo bývalej saskej monarchie.

Strasbourg Wine Barrel

Rok: 1472
Pôvod:  Francúzsko
Cena neuvedená

Vínna pivnica pod mestskou nemocnicou v Štrasburgu (Cave Historique des Hospices de Strasbourg) vo Francúzsku je domovom najstaršieho barelového vína sveta. Víno vo vnútri je, na prekvapenie mnohých, stále pitné. V histórii bolo ochutnané iba trikrát: raz v roku 1576 na oslavu spojenectva medzi Štrasburgom a Zürichom; druhý raz v roku 1716 po spálení nemocnice; a nakoniec v roku 1944, keď bol Štrasburg počas druhej svetovej vojny oslobodený generálom Philippe Leclerc de Hauteclocque. Víno bolo naposledy prevedené do nového barelu v roku 2014. Navrhla ich dvojica uznávaných Francúzov – Xavier Gouraud a Jean-Marie Blanchard.

Speyer Wine (Römerwein)

Rok: 325 n.l – 350 n.l
Pôvod: Nemecko
Nezverejnená hodnota

Fľaša vína Speyer je považovaná za najstaršiu fľašu vína na svete a pochádza približne z roku 325 n.l – 350 n.l. Fľaša bola odkrytá v roku 1867 v sarkofágu v hrobe rímskeho šľachtica a jeho manželky. Tekutina, ktorá už ale nie je alkoholom, s najväčšou pravdepodobnosťou prežila, pretože fľaša sa zapečatila voskom a bol do nej, kvôli uchovaniu vína, naliaty olivový olej. Od jej prvotného objavenia odborníci neprestávali diskutovať o tom, či víno otvoriť a následne (z)analyzovať. Zatiaľ však fľaša ostáva neotvorená, a to ako súčasť zbierky historického múzea Pfalz v nemeckom meste Speyer.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Zdroj http://www.oldest.org/food/wines/

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.