In vino veritas a zdravie tiež

Pomaly sa blíži sezóna oberačiek, hodov a vinobraní. To znamená veselice, lokše, cigánske v žemli a víno – veľa, veľa vína. Vďaka podivuhodným kombináciám Cabernetu s Rizlingom vlašským sa na druhý deň môžeme stretnúť nielen s výčitkami a bolesťou hlavy, ale aj s dobrým pocitom, že sme pre seba spravili niečo dobré. Áno, čítate správne – pitie vína má vedecky dokázané blahodárne účinky na naše zdravie.

Pravidelným popíjaním sa môžete dožiť vyššieho veku a svoj život aj lepšie prežiť. Ako je to možné?

Víno obsahuje jednu veľmi užitočnú látku – resveratrol. Tento nedávno objavený zázrak prináša osoh nášmu telu vo viacerých oblastiach:

 • Zlepšuje krátkodobú pamäť
  Po 30 minútach testovania si účastníci, ktorí brali resveratrol, zapamätali výrazne viac slov a preukázali aj rýchlejšie reakcie pri ich spätnom vybavovaní.
 • Zlepšuje vašu náladu
  Ľudia, čo pijú víno v pravidelných, no striedmych dávkach (asi 1 pohár denne), majú štatisticky znížené riziko depresie. Možno to súvisí aj s tým, že to víno nepijú sami a sú preto častejšie obklopení priateľmi než zarytí abstinenti.
 • Znižuje riziko rakoviny
  Konkrétne riziko rakoviny prsníka, čreva a prostaty. Genderový win-win! Štrngnite si večer so svojou polovičkou, veď predsa dbáte o svoje aj jeho/jej zdravie.
 • Stará sa o vaše srdce
  A aj o cievy. Striedme pitie vína znižuje hladinu cholesterolu a takisto znižuje riziko infarktu myokardu – avšak podobné účinky sa nezistili pri pití piva ani tvrdého alkoholu.
 • Reguluje cukor v krvi
  Ničí riziko cukrovky. No nie je úžasný? Vo výskume sa potvrdilo, že ženy a muži, ktorí pravidelne s mierou pijú víno, majú až o 30% nižšie riziko rozvinutia tejto zákernej choroby.

Všetky vyššie spomenuté benefity sú výraznejšie pri červenom víne, pretože resveratrol sa nachádza najmä v bobuliach červeného hrozna. Nemajte preto výčitky pri večernom pohári vínka k večeri či k filmu. Nielen pre krásu, ale aj pre zdravie treba prinášať obete a ak má byť jednou z nich pravidelné pitie červeného vína, odhoďte výhovorky a preukážte svoje odhodlanie. Za lepší a dlhší život. Čin-čin!

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.