Zaujímavosti o rume

Mesiac rumu na Bevmarkete sa nám pomaly blíži ku koncu, a preto by sme si s vami chceli zhrnúť top fakty o tomto nápoji pirátov, ktorý ste si plnými dúškami vychutnávali od konca babieho leta až po Halloween.

  1. Značka overená vekom – a to doslovne. Rum bol prvý alkohol, ktorý mal svoju vlastnú značku.

  1. Námornícka medicína – koktejl z rumu, vína a pár kvapiek limetky mali britskí námorníci povinne naordinovaný ako prevenciu pred skorbutom.

  1. Láska až za hrob – telo neslávne známeho admirála Nelsona, ktorý umrel v bitke pri Trafalgare, pred chvíľami posledného odpočinku v hrobe, chvíľu odpočívalo rumovom sude.

  1. Biely piesok, azúrové more, a… všade rum! – Karibik je epicentrom rumu. Prakticky každý ostrov produkuje iný, osobitý rum a viac ako 80% svetovej produkcie práve z Karibiku.

  1. Vplyvný bezmenný – najdrahšia fľaša rumu na svete nemá meno. Chýbajúci názov však bohato nahrádza astronomická suma. Nafľaškovaný pred vyše 70 rokmi jamajským výrobcom Wray and Nephew. Údajne však mix alebo tzv. blend obsahuje oveľa staršie ročníky siahajúce až do roku 1915. Jedna fľaša stojí “len” 40 tisíc dolárov. Ak by vám jedna nestačila, tak si kúpte štyri – presne toľko ich už len zostalo.

  1. Ochlaďte zovňajšok a rozpáľte sa zvnútra – moderný rum vďačí klimatizácii za veľa. S nástupom “klímy” sa turizmus rozšíril do tropických “rumových” destinácií, kam by bežne zhýčkaný Európania a Američania nezavítali. Masívny prílev turistov spravil rum jedným z najpopulárnejšich alkoholických nápojov sveta.

  1. Zdravá chuťovka – Priemerný poldecák rumu má len 70 kalórií. Navyše, neobsahuje tuky, cholesterol alebo sodík. Doslova, na zdravie! 😉

  1. Rum, rumík, rumíček – po storočia svojej existencie bol rum prezývaný všelijako – grog, nápoj pirátov (viac TU), kill-devil, rumbullion, Nelsonova krv či barbadoská voda. U nás v e-shope stačí kliknúť jednoducho na Rum.

  1. 50 shades of rum – rum naozaj nájdete v mnohých odtieňoch – od zlatej, cez karamelovú, hnedú až po čiernu. Odtieň ovplyvňuje proces dozrievania, typ sudu, filtrácia či pridanie škorice, karamelu alebo iných korenín. Ktorý odtieň je ten váš?

  1. Nielen nápoj – v 19. storočí ste vďaka rumu mali čistejšie vlasy a silnejšie korienky (koľké to plytvanie) alebo ste mohli dostať vašu výplatu v litroch rumu – pár storočí boli takto platení britskí námorníci.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.