Zostatkový alkohol v krvi: Meranie, príklady a ako sa ho zbaviť

Zobudili ste sa po bujarom večierku a nie ste si istí, či si môžete sadnúť za volant? Prípadne ste si dali jedno pivo či drink v kaviarni a zrazu vám volali z práce, že treba okamžite prísť? Ako je to so zostatkovým alkoholom v krvi? Kedy si už môžeme sadnúť za volant?

Meranie zvyškového alkoholu

Vedeli ste, že zvyškový alkohol sa meria nielen v promile, ale aj v miligramoch na liter? Ak vás zastavia policajti a dajú vám fúkať, merajú alkohol v dychu. Teda alkohol, ktorý vydýchnete. Ten sa uvádza v miligramoch na liter.

Ak napríklad odmietnete fúkať, musíte ísť na odber krvi. Koncentrácia alkoholu v krvi sa meria v promile. Pre lepšiu predstavivosť, aký je v týchto jednotkách rozdiel, miligram na liter predstavuje približne polovicu promile. Ak teda nafúkate napríklad 0,5 miligramu na liter, hodnota zostatkového alkoholu je 1 promile.

Beautiful young girls with glasses of red wine in luxury restaurant

Čas, za ktorý sa alkohol odbúra

Po vypití väčšieho množstva alkoholu sa vám môže ľahko stať, že zostatkový alkohol bude v krvi prítomný aj na druhý deň. Presná miera zvyškového alkoholu závisí od viacero faktorov. Najmä od stavby tela a dokonca aj od pohlavia. Ženy sú v tomto prípade v nevýhode.

Ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú čas, za ktorý sa alkohol odbúra, sú druh alkoholu, jeho množstvo a to, či ho pijete nalačno, alebo ste predtým jedli. Napríklad destiláty sa vám odbúrajú približne za hodín, zatiaľ čo víno či pivo skôr.

Priemerný odhad, ako dlho sa odbúrava alkohol v krvi
  • muž, ktorý si dá sedemdecku vína, si môže sadnúť za volant najskôr po deviatich hodinách
  • žena, ktorá si dá len pohár vína, tak môže urobiť až o dve hodiny
  • ak si dá muž jedno pivo, mal by byť po hodine a pol až dvoch hodinách už v poriadku
  • žena, ktorá si dá jedno pivo, bude bez zvyškového alkoholu v krvi až po necelých dvoch hodinách
  • ak to muž preženie a vypije napríklad pol litra dobrej whisky, až po celom dni bude v poriadku
  • žena, ktorá by vypila pol litra destilátu, by sa spamätávala oveľa dlhšie, a to až cez jeden a pol dňa

Samozrejme, tento odhad je len priemerný a nesedí na každého. Neodporúčame sa ním preto riadiť. U každého to môže byť inak.

Faktory, ktoré spomaľujú vylučovanie alkoholu z tela

V prvom rade je to už vyššie spomínané ženské pohlavie. Áno, ženám to trvá prosto dlhšie. Prečo je tomu tak? Chýba im totiž špeciálny enzým, alkohol-dehydrogenáza. Tento enzým štiepi alkohol, preto ho muži vedia vypiť viac a skôr im aj vyprchá z tela.

Ďalším faktorom, ktorý spomaľuje vylučovanie alkoholu z tela, je pitie nalačno. Ak pijete na prázdny žalúdok, poprvé to skôr ucítite na hlave aj nálade a podruhé bude z krvi oveľa pomalšie vyprchávať.

Takisto vaša hmotnosť má na zostatkový alkohol v krvi veľký vplyv. Prípadne, ak nemáte skúsenosti s pitím alkoholu. Samotné odbúravanie alkoholu si spomalíte aj v prípade, keď pijete a ste chorí, nevyspatí či unavení.

Spomenieme ešte jeden faktor, a to lieky. S alkoholom sa nemusia napríklad antibiotiká, chemoterapeutiká či dokonca aj bežné lieky proti bolesti. A to nehovoríme o drogách. Kombinácia drog a alkoholu môže byť smrteľná.

Friends toasting at a garden party

Ako urýchliť odbúravanie zostatkového alkoholu

Možno ste už počuli, že ak si pred pitím alkoholu dáte mastné jedlo, lepšie vám bude tráviť aj alkohol a neopijete sa toľko. Ďalšie “zaručené tipy” sú napríklad aj káva, citrónová šťava, vitamíny či studená sprcha.

Bohužiaľ, nie je to úplne tak, ako sa hovorí. Ak by aj tieto triky pri odbúravaní alkoholu pomáhali, museli by ste ich užiť naozaj obrovské množstvo. To, že sa najete mastného, vám pomôže iba v tom, že promile alkoholu v krvi vám bude stúpať pomalšie. Neodbúra sa však rýchlejšie.

Ak si chcete ale predsa len pomôcť, telu prospievajú výdatné raňajky. Takisto treba veľa piť, a to najmä čistú vodu alebo minerálky. Telo je po alkohole dehydrované a treba mu dodať minerály.

Ešte jedna rada. Neverte ani tipom na štýl klin sa klinom vybíja. Nie, alkohol vám pri vytriezvení naozaj nepomôže. Ak si nie ste istí zbytkovým alkoholom v krvi, za volant určite nesadajte.

Ako zistiť, koľko zostatkového alkoholu v sebe ešte máte

Ak si chcete vypočítať približný čas, za ktorý už alkohol v krvi nenájdete, skúste napríklad stránky na internete. Ak máte radi matematiku, pridávame aj výpočet množstva alkoholu v krvi, ktorým si môžete sami vypočítať, ako približne na tom ste.

hladina alkoholu = (jeho množstvo v dcl objem percenta alkoholu v % 1,2) / (telesná hmotnosť v kg – doba, pred akou se alkohol požili, v hodinách 0,2)

V prípade, že si chcete byť naozaj istí, či si môžete sadnúť za volant, odporúčame si kúpiť alkoholtester. Nie je to drahá vecička, no účinná. Budete tak s istotou vedieť, na čom ste. Nemusíte si aspoň namáhať hlavy nad rovnicou či skúšať tabuľky na internete.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená.